Prowadzę działalność gospodarczą między innymi w zakresie dostawy części do okularów i podobnych (...)

Prowadzę działalność gospodarczą między innymi w zakresie dostawy części do okularów i podobnych wyrobów zaklasyfikowanych do PKWiU 33.40.14-00.00 ,, Części oprawek do okularów i podobnych wyrobów?. Moim zdaniem ww. części oprawek do okularów i podobnych wyrobów uznawane są za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych i ich sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką 7% podatku VAT.

Na podstawie art. 216, art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem z dnia 21.11. 2005 r. uzupełnionym w dniu 1.12.2005 r. ( data wpływu do Urzędu odpowiednio 24.11.2005 r., 05.12.2005 r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

? stwierdza, że stanowisko w części dotyczącej opodatkowania 7% stawką podatku VAT dostawy części oprawek do okularów i podobnych wyrobów jest nieprawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

W dniu 21.11.2005 r. ( data wpływu do Urzędu 24.11.2005 r.) wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą między innymi w zakresie dostawy części do okularów i podobnych wyrobów zaklasyfikowanych do PKWiU 33.40.14-00.00 ,, Części oprawek do okularów i podobnych wyrobów?. Zdaniem Strony ww. części oprawek do okularów i podobnych wyrobów uznawane są za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych i ich sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką 7% podatku VAT.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia co następuje:Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art.41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy wynosi 7%.W pozycji 103 ww. załącznika nie wymieniono części oprawek do okularów i podobnych wyrobów.

W pozycji 106 ww. załącznika wymienione są wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na PKWiU. Jak wynika z ww. przepisu, dla opodatkowania dostawy stawką 7% rozstrzygające znaczenie ma uznanie towaru za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. Zgodnie z art. 3 ust. 17 ustawy o wyrobach medycznych z dnia 20 kwietnia 2004 r. ( Dz. U. Nr 93, poz. 896) przez wyrób medyczny należy rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu: a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób, b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,d) regulacji poczęć- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologiczne, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie moze być przez nie wspomagane.

Części oprawek do okularów i podobne wyroby stanowią wyposażenie wyrobu medycznego, a nie wyrób medyczny. A zatem dostawa tych części podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że nie jest organem właściwym do sklasyfikowania danego wyrobu, produktu itp. jako wyrobu medycznego. Klasyfikację i kwalifikację wyrobu medycznego przeprowadza wytwórca. Rozbieżności co do klasyfikacji i kwalifikacji wyrobu medycznego między wytwórcą a jednostką notyfikowaną autoryzowaną przez ministra właściwego do spraw zdrowia rozstrzyga Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. ( art. 15 ww. ustawy o wyrobach medycznych).

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w rozstrzygnięciu.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatko


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika