Świadczę na rzecz spółki produkującej i emitującej programy telewizyjne usługi mieszczące się (...)

Świadczę na rzecz spółki produkującej i emitującej programy telewizyjne usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 92.40.10 ? tj. usługi świadczone przez agencje informacyjne, co potwierdza opinia Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 17.08.2005r. Usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? zgodnie z odrębną interpretacją Naczelnika tutejszego Urzędu zawartą w postanowieniu z dnia 16.01.2006r. Nr 1434/PV/443-199/05/ABS. Moim zdaniem w przypadku opodatkowania opisanych usług występuje prawo do odliczania podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, mimo iż wyżej opisana działalność w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymieniona jest w art. 13 pkt 8 i dla potrzeb tego podatku koszty uzyskania przychodu określone są ryczałtowo.

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 22.11.2005r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej możliwości odliczania podatku naliczonego w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych

- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 22.11.2005r. (data wpływu do Urzędu 29.11.2005r.), Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczy Pani na rzecz spółki produkującej i emitującej programy telewizyjne usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 92.40.10 ? tj. usługi świadczone przez agencje informacyjne, co potwierdza opinia Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 17.08.2005r. Usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? zgodnie z odrębną interpretacją Naczelnika tutejszego Urzędu zawartą w postanowieniu z dnia 16.01.2006r. Nr 1434/PV/443-199/05/ABS.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku opodatkowania opisanych usług występuje prawo do odliczania podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, mimo iż wyżej opisana działalność w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymieniona jest w art. 13 pkt 8 i dla potrzeb tego podatku koszty uzyskania przychodu określone są ryczałtowo.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Ustawodawca dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług zawarł definicję działalności gospodarczej w art. 15 ust. 2 stosownie do którego działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Powyższy przepis wskazuje kilka istotnych zasad w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przede wszystkim stwierdza, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego przysługuje tylko podatnikom wymienionym w art. 15 ustawy o VAT, tj. osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ponadto z normy art. 86 ust. 1 wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie w zakresie, w jakim towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych ? tj. odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany tylko z transakcjami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę własnego stanowiska w sprawie wynika, że w przypadku gdy świadczone usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem opisanych usług. Naczelnik Urzędu potwierdza, że w zakresie, w jakim nabywane przez Panią towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, będzie Pani przysługiwało uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego a wyłączenia określone w art. 88 ust. 1 pkt 2 Strony nie dotyczą.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkow


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika