Czy jest możliwość zastosowania na fakturze końcowej, do jednego przedmiotu sprzedaży ? robót budowlanych (...)

Czy jest możliwość zastosowania na fakturze końcowej, do jednego przedmiotu sprzedaży ? robót budowlanych związanych z wykonaniem jednorodzinnych segmentów mieszkalnych ? różnych stawek podatku VAT w sytuacji, gdy w trakcie realizacji usługi uległa zmianie stawka podatku, natomiast płatności były zaliczkowane przed dniem przeniesienia własności.

Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.03.2007r. (data wpływu do Urzędu 02.04.2007r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej możliwości zastosowania na fakturze końcowej, do jednego przedmiotu sprzedaży ? robót budowlanych związanych z wykonaniem jednorodzinnych segmentów mieszkalnych ? różnych stawek podatku VAT w sytuacji, gdy w trakcie realizacji usługi uległa zmianie stawka podatku, natomiast płatności były zaliczkowane przed dniem przeniesienia własności, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

Porady prawne

- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 27.03.2007r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 02.04.2007r., Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej możliwości zastosowania na fakturze końcowej dokumentującej wykonanie usługi budowlanej polegającej na wzniesieniu jednorodzinnego segmentu mieszkalnego różnych stawek podatku VAT, w sytuacji gdy w trakcie realizacji inwestycji uległa zmianie stawka podatku, natomiast płatności były zaliczkowane przed dniem przeniesienia własności.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług budowlanych oraz sprzedaży zabudowanych działek gruntu. W październiku 2006r. Spółka rozpoczęła realizację inwestycji polegającej na wybudowaniu zespołu jednorodzinnych segmentów mieszkalnych, której przewidywane zakończenie nastąpi w kwietniu 2008r. Przed przystąpieniem do wykonywania powyższej usługi Strona podpisuje z Kupującym umowę o wybudowanie jednorodzinnego segmentu mieszkalnego, która zawiera zapis mówiący, że ?...w przypadku zmiany stawek podatku VAT w trakcie realizacji niniejszej umowy, cena przedmiotu umowy może ulec zmianie proporcjonalnie do wzrostu bądź obniżenia stawki VAT wyłącznie w zakresie wymagalnym i niezapłaconym przez Zamawiającego?. W takcie trwania budowy kupujący wpłacają zaliczki, które dokumentowane są fakturami i rozliczane przy zastosowaniu 7% stawki podatku VAT. Ostatnia wpłata dokonywana jest w dniu odbioru budynku i podpisania umowy przeniesienia własności i w tym momencie wystawiana jest faktura końcowa.

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku wykonywania usług budowlanych obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano ? montażowych, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d., zatem w 2008r. jedynie do niezapłaconej części przedmiotu umowy zastosowanie będzie miała stawka w wysokości obowiązującej po 31 grudnia 2007r.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano ? montażowych;

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano ? montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka wykonuje usługi budowlane polegające na budowie jednorodzinnych segmentów mieszkalnych, rozpoczęte w październiku 2006r., których zakończenie planowane jest w kwietniu 2008r., pobierając od nabywców zaliczki w trakcie realizacji usług. Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, skutkuje to powstaniem obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania zaliczki, a podstawą opodatkowania jest kwota otrzymanej zaliczki, pomniejszona o przypadającą od niej kwotę należnego podatku (art. 29 ust. 2 ustawy o VAT). Zatem przyjęcie części zapłaty w formie zaliczki ? przed wykonaniem usługi budowlanej ? skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w tej części należności i koniecznością rozliczenia tej kwoty przy zastosowaniu obowiązującej w tym momencie stawki podatku VAT, a zatem w przypadku usług wymienionych w powołanym art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a do dnia 31 grudnia 2007r. przy zastosowaniu stawki w wysokości 7%. Tym samym jedynie do części usług budowlanych , dla których należności będą regulowane w 2008r., zastosowanie będzie miała stawka obowiązująca po 31 grudnia 2007r.

Ponadto w związku z informacją zawartą we wniosku, iż Spółka wystawi fakturę końcową na kwotę odpowiadającą wysokości całej ceny przedmiotu umowy, organ podatkowy wyjaśnia, iż uregulowania dotyczące wysokości kwot rozliczanych w fakturach końcowych wystawianych po wykonaniu usługi, jeżeli w trakcie kupujący dokonywali wpłat zaliczek, lecz nie uregulowali całej należności, zawiera § 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), który stanowi, że jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.Jednocześnie należy nadmienić, iż organ podatkowy posiada delegację do wydania interpretacji prawa podatkowego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia ? zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika