Czy obywatel Rosji przebywający w Polsce na podstawie karty stałego pobytu od 1995 r , który nabędzie (...)

Czy obywatel Rosji przebywający w Polsce na podstawie karty stałego pobytu od 1995 r , który nabędzie spadek po zmarłej matce równierz obywatelce Rosji, w postaci mieszkania w Moskwie, jest zobowiązany zaplacić podatek od spadków i darowizn w Polsce?

Na podstawie art 216 w związku z art 14 a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa( tekst jednolity Dz U z 2005r Nr 8 poz 60 ze zm ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2007r w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie ustawyo podatku od spadków i darowiznNaczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

W dniu 27.06.2007r wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan obywatelem Federacji Rosyjskiej przebywającym w Polsce od 1995r na podstawie karty stałego pobytu.W wyniku nabycia w drodze spadku po zmarłej w 2006r w Moskwie Matce, nabył Pan lokal mieszkalny położony w Moskwie o wartości rynkowej wg Pana oceny ok.200.000zł. Fakt ten został potwierdzony przez Urząd Federacji Służby Rejestrowej dla miasta Moskwy, który wydał świadectwo rejestracji praw( według opinii Pana jest ono odpowiednikiem prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku ) na podstawie świadectwa prawa do spadku, sporządzonego przez notariusza w Moskwie. Dokument ów zawiera oprócz opisu lokalu, spisu dokumentów, z których wynika prawo własności, wartość inwentaryzacyjną lokalu mieszkalnego wynoszącą w przeliczeniu na PLN z dnia nabycia spadku ok 28.000zł.Pytanie dotyczy kwestii ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn w/w nabycia.

Zdaniem Pana podstawę opodatkowania winna stanowić wartość rynkowa w/w lokalu, po potrąceniu długów, do których zalicza Pan poniesione koszty związane z pobytami Matki w szpitalu, całodobową opiekę sprawowaną nad Matką w domu, wielokrotne podróże Pana oraz żony do Matki w Moskwie, a następnie koszty związne z pogrzebem, wynagrodzenie wykonawcy testamentu. Wysokość wydatków wg opinii Pana równoważy się z wartością rynkową lokalu, zatem podstawę opodatkowania winna stanowić kwota ok. 28.000zł wymieniona jako wartość inwentaryzacyjna w świadectwie rejestracji praw. Zaznacza Pan także, iż wymienione wyżej koszty nie są udokumentowane, gdyż w Rosji nie ma zwyczaju wydawania pokwitowań za świadeczenie usług.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983r o podatku od spadków i darowizn ( tekst jedn Dz U z 2004r Nr 142 poz 1514 ze zm ) nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz U z 2001r Nr 87, poz 960 ze zm ) pobytem stałym jest zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. W przedmiotowej sprawie w chwili otwarcia spadku nabywca mimo, iż jest obywatelem Federacji Rosyjskiej miał miejsce stałego pobytu w RP na podstawie karty stałego pobytu.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 w/cyt ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze dziedziczenia powstaje - z chwilą przyjęcia spadku. W sprawie tej spadek został przyjęty, co potwierdza wpis prawa własności na rzecz Wnioskodawcy dokonany przez Urząd Federacji Służby Rejestrowej dla m.Moskwy oraz wydane świadectwo rejestracji praw na podstawie prawa do spadku sporządzonego przez notariusza w Moskwie.W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowegoZgodnie z art. 7 ust 3 cyt ustawy o podatku od spadków i darowizn do długów i ciężarów zalicza się również koszty ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia i z jego majątku, koszty pogrzebu spadkodawcy, łącznie z nagrobkiem, w takim zakresie, w jakim koszty te odpowiadają zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, wynagrodzenie wykonawcy testamentu, obowiązki wykonania zapisów oraz poleceń zamieszczonych w testamencie, wypłaty z tytułu zachowku oraz inne obowiązki wynikające z przepisów kodeksu cywilnego dotyczących spadków.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż koszty poniesione przez Wnioskodawcę z tytułu pobytu Matki w szpitalu oraz sprawowanej nad nią opieki po powrocie ze szpitala jak również wydatki związane z podróżami do Moskwy jako niewymienione w powołanym przepisie nie stanowią długów spadkowych.Jednak w opisanej sytuacji zapłacony przez spadkobiercę podatek w kraju spadkodawcy jako ciężar nabytego spadku podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie § 3 ust 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2006r w sprawie zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn ( Dz U Nr 139, poz 988 ze zm ) podatnicy podatku od spadków i darowizn obowiązani są dołączyć do zeznania dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania potwierdzające istnienie długów i ciężarów, obciążających nabyte rzeczy lub prawa majątkowe, w szczególności faktury dotyczące kosztów ostatniej choroby oraz pogrzebu spadkodawcy.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika