Czy mogę pomniejszyć przychód osiągany na podstawie umowy zlecenia dla Dyrektora ds. Marketingu o (...)

Czy mogę pomniejszyć przychód osiągany na podstawie umowy zlecenia dla Dyrektora ds. Marketingu o zryczałtowane koszty uzyskania przychodów.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

postanawia

#61607; uznać stanowisko wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Z przedstawionego wniosku oraz załączonej umowy zlecenia dla Dyrektora ds. Marketingu wynika, iż zobowiązała się Pani do podejmowania wszelkich czynności związanych z zarządzaniem Spółki.

Pytanie dotyczy pomniejszenia przychodów osiąganych na podstawie w/w umowy zlecenia dla Dyrektora ds. Marketingu o zryczałtowane koszty uzyskania przychodów.

Pani zdaniem w/w przychody osiągane na podstawie tej umowy można pomniejszyć o 20% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, iż w sytuacji przedstawionej w pytaniu przychody osiągane na podstawie umowy zlecenia dla Dyrektora ds. Marketingu należy zakwalifikować do przychodów wskazanych w art.13 pkt 9 w/w ustawy o p.d.o.f.( postanowienie Nr 1434/SD-DF/415/109)JG/05 z dnia 07.09.2005r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie kwalifikacji dla celów podatkowych przychodu osiągniętego na podstawie umowy zlecenia dla Dyrektora ds. Marketingu ).Zgodnie z art. 13 pkt 9 w/w ustawy o p.d.o.f. za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej ? z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.Dla celów obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy istotne jest zastosowanie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w prawidłowej wysokości.Płatnik ustalając zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust.1 w/w ustawy o p.d.o.f. pobierze ją w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 5 w/w ustawy o p.d.o.f. w wysokości 102,25 zł miesięcznie (a nie jak podała Pani w we wniosku w wysokości 20% przychodu), a za rok podatkowy nie więcej niż 1.227, 00 zł oraz o składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt 2 lit. b. Przy czym koszty uzyskania przychodu ustala się od przychodu pomniejszonego o w/w składki na ubezpieczenie społeczne.Obliczoną zaliczkę płatnik powinien pomniejszyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 41 ust. 1a w/w ustawy o p.d.o.f.), w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika