Pytanie dotyczy nabycia prawa do skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego (...)

Pytanie dotyczy nabycia prawa do skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego w 2004 roku na budowę budynku letniskowego na terenie oznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego jako rekreacyjny.


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 23.10.2006r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe


U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne


Z przedstawionego we wniosku złożonym w dniu 23.10.2006 r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - stanu faktycznego oraz dokumentów:wypisu z planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego z dnia 12.11.2003r. dotyczącego, opisu do projektu zagospodarowania w/w działek, projektu architektoniczno budowlanego budynku letniskowego zlokalizowanego na tych działkach, decyzji Nr 298p/03 z dnia 19.11.2003r wydanej przez Starostę Wołomińskiego ul. Prądzyńskiego 3 w Wołominie ? pozwolenia na budowę budynku letniskowego,umowy kredytu Nr DOCE/75214150 z dnia 12.11.2004r zawartej z Bankiem Mieszkaniowym S.A wynika, że w/w Bank udzielił Pani kredytu na pokrycie części kosztów budowy domu mieszkalnego położonego na działkach.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Północ gm. Dąbrówka uchwalonego uchwałą Nr II/12/2003 Rady Gminy Dąbrówka z dnia 04.12.2002r. działki przeznaczone są pod zabudowę letniskową jako przeznaczenie podstawowe. Istniejąca zabudowa zagrodowa może podlegać wymianie, rozbudowie, przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania budynków pod warunkiem utrzymania przeznaczenia podstawowego i dopuszczalnego terenu. Przedmiotem Pani inwestycji jest budowa budynku letniskowego. Na podstawie decyzji Nr 298p/03 z dnia 19.11.2003r wydanej przez Starostę Wołomińskiego otrzymała Pani pozwolenie na budowę budynku letniskowego.

Pytanie dotyczy nabycia prawa do skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego w 2004 roku na budowę budynku letniskowego na terenie oznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego jako rekreacyjny.

Zdaniem wnioskodawcy poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu będą podlegały odliczeniu od dochodu pomimo tego, iż wybudowany budynek w decyzji dotyczącej zezwolenia na budowę nazwany jest budynkiem letniskowym, to jednak spełniać będzie podstawową funkcję mieszkalną. Budowa budynku mieszkalnego położonego na terenach rekreacyjnych, jeżeli jest dokonywana przez podatnika w celu zaspokojenia jego własnych potrzeb mieszkaniowych (także przyszłych) uzasadnia zmniejszenie podatku dochodowego o poniesione z tego tytułu koszty w granicach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponoszone dotychczas i w przyszłości z tytułu odsetek kredytowych wydatki będą dotyczyły wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia uznano stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.Zgodnie z art. 26b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmian.) podatnik może od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust.1 tej ustawy odliczyć faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi mającemu miejsce zamieszkania w Polsce na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego, albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Na podstawie decyzji Nr 298p/03 z dnia 19.11.2003r wydanej przez Starostę Wołomińskiego w Wołominie otrzymała Pani wraz z współmałżonkiem pozwolenie na budowę budynku letniskowego na terenie przeznaczonym pod zabudowę letniskową, co również potwierdzone zostało w opisie do projektu budowlanego i projekcie architektoniczno-budowlanym, w którym określono rodzaj prowadzonej przez Państwa inwestycji jako ?letniskowej?.

Zakup przez Panią gruntu, który od samego początku zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego terenu nie był przeznaczony pod budowę budynku mieszkalnego, a następnie wystąpienie o wydanie pozwolenia na budowę na tym gruncie budynku letniskowego dowodzi, iż celowym i świadomym zamiarem Pani inwestycji była budowa budynku, który będzie miał charakter domu letniskowego, a tym samym służył będzie do wypoczynku, a nie zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych, co wskazuje również jego położenie ? teren przeznaczony jest na rekreację.Kryterium ?wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe? oznacza, że chodzi o budowę budynku, który zaspokoi mieszkaniowe potrzeby podatnika, a więc nie wypoczynkowe, rekreacyjne lub inne. Wykładnia językowa przepisu art. 26b ust.1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie można wskazanych wyżej pojęć rozumieć rozszerzająco.

Uprawnienie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznia 2002 roku jest przywilejem z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków powoduje, że podatnik nie nabywa prawa do skorzystania z przedmiotowego odliczenia.
Ponadto informuję, iż wyrok Sądu Najwyższego na który Pani się powołuje, jest wiążący w danej sprawie, a nie obowiązującym powszechnie prawem.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika