Dotyczy kwestii odliczenia podatku naliczonego od zakupu usług telekomunikacyjnych , usług rozprowadzania (...)

Dotyczy kwestii odliczenia podatku naliczonego od zakupu usług telekomunikacyjnych , usług rozprowadzania wody oraz energii elektrycznej?

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.09.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.09.2006 r.) uzupełnionego w dniu 17.10.2006 r. (data wpływu do Urzędu 26.10.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe

Wnioskiem z dnia 06.09.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.09.2006 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17.10.2006 r. (data wpływu do Urzędu 26.10.2006 r.) Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii odliczania podatku naliczonego od zakupu usług telekomunikacyjnych, usług rozprowadzania wody oraz energii elektrycznej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa usługi telekomunikacyjne, usługi rozprowadzania wody od właściciela nieruchomości, z którym ma podpisaną umowę najmu lokalu. Spółka jest również obciążana kosztami zużytej energii elektrycznej. Otrzymane od wystawcy faktury zawierają informację jakiego okresu rozliczeniowego dotyczą, zawierają także informację o terminie płatności.

Porady prawne

Spółka przedstawia własne stanowisko w sprawie i uważa, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie ww. usług przysługuje w miesiącu, w którym przypada termin płatności bądź w miesiącu następnym.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia: Zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony unormowane zostały w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) z uwzględnieniem wyłączeń określonych w art. 88 ustawy.

Stosownie do przepisów art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt. 1, jeżeli faktura zawiera informację jakiego okresu dotyczy ? w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Art. 19 ust. 13 pkt 1 ww. ustawy ma zastosowanie m.in. do świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego. Przepisy prawa podatkowego nie określają przez jaki podmiot powinny być te faktury wystawione. Istotne czy na fakturze określony jest termin płatności oraz informacja jakiego okresu dotyczy faktura.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Mając powyższe na uwadze stwierdzam, iż stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę, dotyczące terminu powstania prawa Podatnika do dokonania odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT, wystawianej przez właściciela nieruchomości a nie podmiot dokonujący sprzedaży, dokumentującej zakup usług telekomunikacyjnych, energii elektrycznej, rozprowadzania wody, w rozliczeniu podatku od towarów i usług w miesiącu, w którym przypada termin płatności lub w miesiącu następnym jest prawidłowe. Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika