Dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie prawidłowości dokonywanych (...)

Dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie prawidłowości dokonywanych rozliczeń podatkowych.

Na podstawie art. 216, art 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.03.2007r. (data wpływu do Urzędu 15.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 20.03.2007r. (data wpływu do Urzędu 30.03.2007r.). Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie prawidłowości dokonywanych rozliczeń podatkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakres działalności Wspólnoty obejmuje:1) utrzymanie nieruchomości wspólnej, przez którą zgodnie z ustawą , rozumie się grunt pod budynkiem oraz części budynku i urządzenia nie służące wyłącznie właścicielom lokali (np. klatki schodowe, windy, piwnice, strychy, dachy, zewnętrzne ściany budynków , instalacje energetyczne, a także garaże i miejsca parkingowe znajdujące się w obrębie budynku),2) dostarczanie mediów do lokali poszczególnych właścicieli będących członkami wspólnoty mieszkaniowej,3) wynajem lub dzierżawę części wspólnych na rzecz osób trzecich. W ocenie Wspólnoty opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1.wynajem lub dzierżawa na rzecz osób trzecich: a) należących do części wspólnej: klatek schodowych, strychów, piwnic, komórek i innych lokali użytkowych oraz garaży, miejsc parkingowych itp., b)szybów dźwigowych , wentylacyjnych , kanalizacyjnych i wodociągowych oraz rur na przewody wewnątrz i na zewnątrz budynków, studzienek telekomunikacyjnych i kanalizacyjnych oraz innych tym podobnych obiektów stanowiących infrastrukturę budynku/osiedla,c)miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz maszty telefonii komórkowej;2. wynajem lub dzierżawa na rzecz członków wspólnoty mieszkaniowej: a)należących do części wspólnej: klatek schodowych , strychów, piwnic, komórek i innych lokali użytkowych oraz garaży, miejsc parkingowych itp.,b) szybów dźwigowych wentylacyjnych , kanalizacyjnych i wodociągowych oraz , rur na przewody wewnątrz i na zewnątrz budynków , studzienek telekomunikacyjnych i kanalizacyjnych oraz innych tym podobnych obiektów stanowiących infrastrukturę budynku/osiedla,c) miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz maszty telefonii komórkowej3.umieszczanie na ścianach i dachu budynków lub ogrodzeniach budynków szyldów oraz jakichkolwiek innych urządzeń reklamowych na rzecz osób trzecich;4.umieszczanie na ścianach lub dachu budynków lub ogrodzeniach budynków szyldów oraz jakichkolwiek innych urządzeń reklamowych na rzecz członków wspólnoty mieszkaniowej.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali /Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm./ ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwaną.

Jednostka powstała na podstawie powyższego przepisu posiada określoną strukturę organizacyjną, w skład której wchodzą (tworzą ją) właściciele lokali, zobowiązani do określonych zachowań i czynności wynikających z ustawy. W celu należytego utrzymania lokali, ich właściciele zobowiązani są do ponoszenia wydatków na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością. Koszty te można podzielić na koszty zarządu częściami wspólnymi nieruchomości i koszty związane z utrzymaniem poszczególnych wyodrębnionych lokali. Z powyższych tytułów na rzecz wspólnoty właściciele zobowiązani są do uiszczania zaliczek w celu pokrycia kosztów utrzymania poszczególnych lokali i części wspólnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarcza, której definicja na potrzeby podatku od towarów i usług jest zawarta w art. 15 ust. 2 ww. ustawy. Opodatkowaniu podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju ( art. 5 ). Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie usług na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towaru( art. 8 ust. 1).

Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, posiada podmiotowość podatkową, a zatem świadczenie usług o których mowa w pkt. 1-4 w na rzecz osób trzecich wypełnia dyspozycję definicji określonej w art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia ? zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zgodnie z art. 222 zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika