Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że nabyła Pani w drodze darowizny (...)

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że nabyła Pani w drodze darowizny od ojca mieszkanie w Warszawie. Od powyższej czynności płatnik nie pobrał podatku od spadków i darowizn, ponieważ złożyła Pani oświadczenie o spełnianiu warunków wynikających z art.16 ustawy z dnia 28.07.1983r.o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. Z 2004r. Nr 142 poz.1514 ze zm.). Ze względu na małą powierzchnię w/w lokalu uniemożliwiającą ,Pani zdaniem, zamieszkanie w lokalu trzyosobowej rodziny zamieniła Pani darowane mieszkanie na większe, będące mieszkaniem lokatorskim o powierzchni użytkowej 63.30 m.kw. Zamiany dokonała Pani aktem notarialnym dnia 28.02.2005r., a w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej przyjęto Panią 02.03.2005r., natomiast umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego została zawarta 04.03.2005r. Umowa została podpisana jedynie z Panią i tylko Pani ma prawo do lokalu mieszkalnego. W/w zamiany dokonała Pani ze względu na większą powierzchnię użytkową nowego mieszkania (powierzchnia użytkowa lokalu darowanego wynosi 26,7 m.kw, a nowego lokalu - 63,30 m.kw) oraz fakt, że darowane mieszkanie znajduje się przy bardzo ruchliwej ulicy, co nie pozwalałoby na spokojny sen dziecka. Wątpliwości budzi fakt ,czy wspomniana wyżej ulga wynikająca z przepisu art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn zostanie 'przeniesiona' na spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że nabyła Pani w drodze darowizny od ojca mieszkanie. Od powyższej czynności płatnik nie pobrał podatku od spadków i darowizn, ponieważ złożyła Pani oświadczenie o spełnianiu warunków wynikających z art.16 ustawy z dnia 28.07.1983r.o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. Z 2004r. Nr 142 poz.1514 ze zm.). Ze względu na małą powierzchnię w/w lokalu uniemożliwiającą ,Pani zdaniem, zamieszkanie w lokalu trzyosobowej rodziny zamieniła Pani darowane mieszkanie na większe, będące mieszkaniem lokatorskim o powierzchni użytkowej 63.30 m.kw. Zamiany dokonała Pani aktem notarialnym dnia 28.02.2005r., a w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej przyjęto Panią 02.03.2005r., natomiast umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego została zawarta 04.03.2005r. Umowa została podpisana jedynie z Panią i tylko Pani ma prawo do lokalu mieszkalnego. W/w zamiany dokonała Pani ze względu na większą powierzchnię użytkową nowego mieszkania (powierzchnia użytkowa lokalu darowanego wynosi 26,7 m.kw, a nowego lokalu - 63,30 m.kw) oraz fakt, że darowane mieszkanie znajduje się przy bardzo ruchliwej, co nie pozwalałoby na spokojny sen dziecka. Wątpliwości budzi fakt ,czy wspomniana wyżej ulga wynikająca z przepisu art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn zostanie 'przeniesiona' na spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Porady prawne

W świetle stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie oraz obowiązujących przepisów prawa Naczelnik tut. Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika.

Zgodnie z art.16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zm.), przy nabyciu w drodze darowizny m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez osobę zaliczaną do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania jego wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110m2 powierzchni użytkowej lokalu (ust.1). Do pierwszej grupy podatkowej - w myśl art.14 ust. 3 pkt 1 ustawy zalicza się, między innymi rodziców i dzieci.

W art. 16 ust. 2 pkt 1-5 zostały wymienione warunki, jakie łącznie musi spełnić nabywca, aby ulga, o której mowa w /w przepisie, mogła być zastosowana, a następnie kontynuowana .

Jednym z nich jest zamieszkiwanie przez obdarowanego w nabytym tytułem darowizny lokalu przez okres 5 lat:

- od dnia złożenia zeznania podatkowego (zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego), jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku (art.16 ust. 2 pkt 5 lit. 'a'),

- od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania (zawarcia umowy darowizny) art.16 ust. 2 pkt 5 lit. 'b.'

Przepis art.16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn stwierdza ,że nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Jednakże w przedmiotowej sprawie należy rozpatrywać zapis art. 16 ust.8 cyt ustawy zgodnie z którym utrata ulgi nie nastąpi gdy lokal zostanie zbyty przed rozpoczęciem zamieszkania ze względu na konieczność zmiany warunków mieszkaniowych,a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika,że w momencie dokonania zamiany mieszkania w dniu 28.02.05 tj.po upływie około dwóch miesięcy od darowizny nadal zamieszkiwała Pani przy ul. D.

Wbrew stanowisku podatnika nie dojdzie do zamiany lokali mieszkalnych, bowiem podatnik nie uzyska prawa własności większego mieszkania, lecz prawo do używania lokalu mieszkalnego. Bowiem zgodnie z art.9 ust.1 ustawy z dnia 15.12.2000r. O spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. Z 2003r. Nr 119,poz.1116 ze zm. ) przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania , a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni.

Przez umowę zamiany, stosownie do art. 603 Kodeksu cywilnego, każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Natomiast na podstawie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego następuje przekazanie przez spółdzielnię jej członkowi lokalu mieszkalnego do używania.

Skoro zatem podatnik nie nabędzie własności lokalu mieszkalnego w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia darowanego lokalu, lecz używać je będzie jako członek spółdzielni , nie można uznać aby dopełniona została przesłanka wynikająca z art.16.ust.8 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W przypadku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia darowanego lokalu w/w warunek zostałby spełniony. Odnosząc się natomiast do przedstawionego przez Panią uzasadnienia konieczności zmiany warunków mieszkaniowych, organ podatkowy stwierdza , że zgodnie z wyrokiem NSA z 07.03.2002r. Sygn akt ISA/Wr 2910/2001 'chęć polepszenia warunków bytowych będąca naturalną potrzebą człowieka związana jest z subiektywnym odczuciem podatnika. Nie w każdym przypadku może być natomiast utożsamiana z obiektywnie rozumianą koniecznością (...). Konieczność zmiany warunków mieszkaniowych powinna mieć charakter imperatywny,wskazujący na sytuację wyjątkową'. Zdaniem tut. organu podatkowego z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby od dnia otrzymania darowizny (12.01.2005) w Pani sytuacji życiowej nastąpiły nagłe zmiany. Fakty utrudniające ,Pani zdaniem, zamieszkiwanie w darowanym lokalu istniały w momencie składania przez Panią oświadczenia o spełnianiu warunków do nabycia ulgi (w tym: zamieszkiwanie przez 5 lat w nabytym lokalu).

W ocenie tutejszego organu podatkowego niespełnione zostały oba warunki zachowania ulgi określonej w art.16 ust.8 cyt. ustawy.

.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 02.05.2005r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika