Czy podmioty wyodręnione z osoby prawnej, występujące jako jako płatnicy podatków i jako płatnicy (...)

Czy podmioty wyodręnione z osoby prawnej, występujące jako jako płatnicy podatków i jako płatnicy składek ubezpieczeniowych zobowiązani są posiadać odrębne Numery Identyfikacji Podatkowej (NIP) ?

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej odrębnych numerów identyfikacji podatkowej (NIP) postanawia

potwierdzić stanowiska podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, wnioskodawca jako podmiot wyodrębniony z osoby prawnej uzyskał Numer Identyfikacji Podatkowej jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników, wnioskodawca zarejestrowały się też w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jako płatnik składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Porady prawne

Jak wynika z postanowień art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numer identyfikacji podatkowej. Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również podmioty, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady, oddziały osób prawnych, płatnicy podatków oraz płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż wnioskodawca jako płatnik podatków i jako płatnik składek ubezpieczeniowych zobowiązany jest posiadać odrębne Numery Identyfikacji Podatkowej (NIP).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika