Czy wpłaty pieniężne dokonywane przez rodziców na rzecz wnioskodawcy przeznaczone na: - pokrycie (...)

Czy wpłaty pieniężne dokonywane przez rodziców na rzecz wnioskodawcy przeznaczone na: - pokrycie jego wydatków osobistych- zakup na jego rzecz jednostek w funduszu inwestycyjnym podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn postanawia

nie potwierdzić stanowiska zawartego w wymienionym piśmie

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, rodzice wnioskodawcy w okresie jego studiów dokonywali na rzecz wnioskodawcy wpłat pieniężnych. Uzyskane środki były przeznaczane na pokrycie wydatków wnioskodawcy związanych z nauką, jak i wydatków o charakterze osobistym. Niezależnie od powyższego, rodzice wnioskodawcy nabywali na jego rzecz jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym.

Porady prawne

Zgodnie z art.1 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 28.07.1983r. (Dz.U. z 2004r Nr 142 poz.1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem darowizny.

Definicję darowizny zawiera art.888 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16 poz.923 ze zm.) zgodnie z którym przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Jednakże powyższy przepis nie oznacza, iż każde nieodpłatne świadczenie jest darowizną

Art.128 ustawy z dnia 25.02.1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964r. Nr 9 poz.59 ze zm.) definiuje pojecie obowiązku alimentacyjnego, który polega na obowiązku dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Zakres obowiązku alimentacyjnego wyznacza art.135 Kodeksu rodzinnego, zgodnie z którym, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Granice czasowe obowiązku alimentacyjnego wyznacza z kolei art.133 § 2 Kodeksu rodzinnego, zgodnie z którym, rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Należy uznać, że wydatki dokonywane przez rodziców na pokrycie potrzeb wnioskodawcy mieszczą się w definicji obowiązku alimentacyjnego. Ze stanu faktycznego, przedstawionego we wniosku, wynika bowiem, iż środki otrzymane od rodziców, wnioskodawca, który sami nie miał źródła utrzymania, przeznaczał np. na wydatki związane z nauką, wydatki osobiste czy wydatki na wyjazdy wakacyjne.

Tym samym, wpłaty od rodziców jako realizacja obowiązku alimentacyjnego nie będą podlegały podatkowi od darowizn.

Nie mieści się natomiast w kategorii obowiązku alimentacyjnego nabywanie przez rodziców na rzecz wnioskodawcy jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Przyczyniają się one bowiem do powiększenia majątku wnioskodawcy, nie stanowią zaś środków niezbędnych do jego podstawowej egzystencji.

W związku z powyższym, zgodnie z art.9 ust.1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlegać będzie nabycie, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637,00zł. Zgodnie z art.9 ust.2 w/w ustawy, jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca sie podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.

Termin do złożenia zeznania określa art.17a w/w ustawy, zgodnie z którym podatnicy podatku są obowiązani, z zastrzeżeniem ust.2, złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

Moment powstania obowiązku podatkowego określa art.6 ust.1 pkt.4 w/w ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy ? z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na poprzednie darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia oświadczeń.

Podsumowując, w sytuacji gdy wartość dokonanych darowizn, będzie przekraczała kwotę 9.637,00zł od każdego z rodziców, w takiej sytuacji na wnioskodawcy ciąży obowiązek złożenia zeznania podatkowego dla każdej czynności darowizny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika