Czy przekazanie przez Fundację gruntu z rozpoczętą budową mieszkań dla rodzin II etapu i spłat (...)

Czy przekazanie przez Fundację gruntu z rozpoczętą budową mieszkań dla rodzin II etapu i spłat rodzin z poprzedniego I etapu na rzecz Habitat for Humanity Poland, tj. fundacji prowadzącej analogiczną działalność pomocy mieszkaniowej dla ubogich rodzin, mieści się w zakresie dobroczynności i pomocy społecznej w rozumieniu art. 17 ust. 1 ptk4 updop?Czy zatem:1. darowizny otrzymane przez Fundację w latach 2002-2004, przekazane na sfinansowanie przedmiotu darowizny dla Habitat for Humanity Poland, podlegają zwolnieniu z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 updop?2. darowizny otrzymane przez Fundację w latach 2004-2006, przekazane na sfinansowanie przedmiotu darowizny dla Habitat for Humanity Poland, podlegają zwolnieniu z podatku na podstawie art.17 ust. 1 pkt 6c updop?

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że celem statutowym działania Fundacji jest prowadzenie działalności dobroczynnej i pomocy społecznej polegającej na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w potrzebie mieszkaniowej, a także na wspieraniu inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi, zaopatrzenie wsi w wodę oraz ochrony środowiska. Cele te realizowane są poprzez:1.odpłatną działalność statutową polegającą na budowie i adaptacji mieszkań i domów;2.nie odpłatną działalność statutową, tj.:inspirowanie i wspieranie inicjatyw służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych,promowanie tanich i ekologicznych technologii budowlanych;popieranie rozwoju naukowo- technicznego w dziedzinie budownictwa;organizowanie imprez kulturalnych o charakterze dobroczynnym,działalność oświatowa i kulturalna na rzecz osób znajdujących się w potrzebie mieszkaniowej,współpraca z organizacjami o podobnych celach i założeniach ideowych.Wyżej wymieniona działalność jest działalnością non-profit i jest wyłączną działalnością Fundacji.Fundacja od początku działalności, tj. od 2002r. prowadzi wyżej opisaną działalność statutową, natomiast w kwietniu 2004r. otrzymała ona status organizacji pożytku publicznego.Strona wskazuje, iż zgodnie ze swym statutem może wspierać działalność innych osób prawnych prowadzących działalność zbieżną z jej celami, dlatego zamierza przekazać innej Fundacji w formie darowizny:a)działkę budowlaną wraz z projektem budowlanym tj. nieruchomość częściowo zabudowaną (ławy, i ściany fundamentowe, zewnętrzne schody, doprowadzona do działki infrastruktura) na potrzeby związane z celami statutowymi obdarowanej Fundacji,b)prawo do otrzymywania spłat rodzin z budynku już oddanego do użytku i wykorzystania tych spłat do realizacji celów statutowych obdarowanej Fundacji.

Porady prawne

Zarówno Strona jak i obdarowana Fundacja jest zrzeszona w w Habitat for Humanity, którego działalność polega na pomocy rodzinom, które nie mają mieszkania lub mieszkają w warunkach poniżej dopuszczalnych norm przyjętych w danym kraju, zaś niskie zarobki uniemożliwiają im samodzielne rozwiązanie problemu mieszkaniowego. Osoby, do których jest kierowana pomoc muszą mieć możliwość spłacania kosztu mieszkania w miesięcznych ratach oraz muszą wyrazić gotowość do współuczestniczenia w budowie swojego mieszkania i mieszkań dla innych rodzin.Inwestycje mieszkaniowe są realizowane ze środków Fundacji, w tym z otrzymywanych darowizn i przy nakładzie pracy osób, które w efekcie nabędą lokale.Za otrzymane w latach 2002-2006 darowizny Fundacja nabyła grunty w celu budowy budynków wielorodzinnych dla rodzin mieszkających w trudnych warunkach mieszkaniowych. W wyniku zakończenia I etapu projektu dokonano sprzedaży wybudowanych mieszkań, w związku z czym Fundacja otrzymuje miesięczne spłaty ceny mieszkań rozłożone na 20 lat. Po sprzedaży Fundacja wystawiła dla rodzin, które nabyły mieszkania fakturę VAT i rozliczyła podatek dochodowy. Strona nabyła także grunt pod II etap projektu i rozpoczęła budowę fundamentów, jednak do tej pory budowa nie została zakończona.Powyższe stanowi, że przedmiot darowizny na rzecz obdarowanej Fundacji został nabyty przez Fundację z darowizn otrzymywanych na cele statutowe w latach 2002-2006. W tym czasie Strona korzystała ze zwolnienia podatkowego.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym Fundacja prosi o ustosunkowanie się do kwestii, czy przekazanie przez Stronę gruntu z rozpoczętą budową mieszkań oraz spłat rodzin z zakończonej już inwestycji na rzecz obdarowanej Fundacji, która prowadzi analogiczną działalność mieści się w zakresie dobroczynności i pomocy społecznej w rozumieniu art. 17 ust.

1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem czy darowizny otrzymane przez Fundację w latach 2002-2004 przekazane na sfinansowanie przedmiotu darowizny na rzecz obdarowanej Fundacji podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych oraz czy darowizny otrzymane przez Fundację w latach 2004-2006 również przekazane na sfinansowanie darowizn na rzecz obdarowanej Fundacji podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego na postawie art. 17 ust.1 pkt 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Fundacji, przekazanie przez Fundację gruntu z powyżej rozpoczętą budową mieszkań oraz spłat rodzin powyżej spłat rodzin powyżej zakończonej budowy mieszkań na rzecz Fundacji obdarowanej prowadzącej analogiczną działalność w zakresie pomocy mieszkaniowej dla ubogich rodzin mieści się powyżej zakresie dobroczynności powyżej pomocy społecznej, dlatego:- darowizny otrzymane przez Fundację latach 2002-2004 przekazane na sfinansowanie przedmiotu darowizny na rzecz obdarowanej Fundacji są zwolnione powyżej podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,- darowizny otrzymane przez Fundację powyżej latach 2004-2006 przekazane na sfinansowanie przedmiotu darowizny na rzecz obdarowanej Fundacji podlegają zwolnieniu powyżej art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Strona podnosi, że art. 17 ust. pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymaga by dochody z działalności statutowej były przekazane na te cele, którymi są m.in. dobroczynność i pomoc społeczna, nie wymaga natomiast by to przekazanie miało charakter bezpośredni. Jednocześnie zdaniem Strony ponieważ zarówno Fundacja jak i obdarowana Fundacja prowadzą podobną działalność, mieszczącą się w zakresie dobroczynności i pomocy społecznej to przekazanie rozpoczętej budowy i spłat dotyczących zakończonej budowy na rzecz ? Obdarowanej ? mieści się w zakresie wyżej wymienionego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Strona uważa, że w konsekwencji darowizny otrzymane przez Fundację w poprzednich latach, z których sfinansowano przedmiot darowizny podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca wyjaśnia, że ze względu na fakt, iż pojęcie dobroczynności nie jest zdefiniowane w przepisach podatkowych należy przyjąć jego rozumienie zgodnie z definicją słownikową, która wyjaśnia, że dobroczynny to skłonny do czynienia dobrze, niosący innym pomoc, miłosierny, ofiarny, uczynny. Natomiast art. 2 ustawy o pomocy społecznej stanowi, że pomoc publiczna ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Fundacja uważa, że w przedmiotowej sprawie otrzymane darowizny zostały przeznaczone na cele obdarowanej Fundacji wskazane w jej statucie i tożsame z celami Fundacji, co w jej ocenie stanowi podstawę do określenia, że jej działalność mieści się w zakresie pojęcia dobroczynności i pomocy społecznej w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Ponadto Fundacja wskazuje, iż obdarowana Fundacja nie jest podmiotem, o którym mowa w art. 17 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dlatego dochód uzyskany w wyniku otrzymanej darowizny winien być jej zdaniem wolny od podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ jest on przekazywany na cele statutowe, którymi są dobroczynność i pomoc społeczna.

W opinii Strony argumentem przemawiającym za jej stanowiskiem jest również fakt przyznania Fundacji statusu organizacji pożytku publicznego, co pośrednio wskazuje, że działalność Fundacji zarówno przed kwietniem 2004r, jak również po tej dacie była działalnością dobroczynną podlegającą zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego:art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),art. 17 ust. 1 pkt 4i pkt 6c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),art. 17 ust. 1c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele. Podatnikami wymienionymi w art. 17 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do których przepis ust. 1 pkt 4 nie ma zastosowania w:a)przedsiębiorstwach państwowych, spółdzielniach i spółkach,b)przedsiębiorstwach komunalnych mających osobowość prawną, dla których funkcję organu założycielskiego pełnią jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki pomocnicze utworzone na podstawie odrębnych przepisów,c)zakładach budżetowych i innych jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych - jeżeli przedmiotem ich działalności jest zaspokajanie potrzeb publicznych pośrednio związanych z ochroną środowiska w zakresie: wodociągów i kanalizacji, ścieków komunalnych, wysypisk i utylizacji odpadów komunalnych oraz transportu zbiorowego.Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984r. o fundacjach (Dz.U. z 1991r. Nr 46, poz. 203 z późn.zm.) fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami.

Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, że cele statutowe prowadzonej przez Stronę działalności od początku jej prowadzenia tzn. od 2002r. nie uległy zmianie, co oznacza, że w myśl powołanych powyżej przepisów działalność statutowa Fundacji mieści się zakresie dobroczynności i pomocy społecznej, a dochody uzyskane z tej działalności są wolne od podatku zgodnie z powołanym powyżej art. 17 ust. pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Reasumując, darowizny otrzymane od chwili powstania Fundacji tj.

od 2002r. do chwili nadania jej statusu organizacji pożytku publicznego, przekazane na prowadzenie działalności statutowej Fundacji, a w szczególności na nabycie gruntu i budowę mieszkań dla rodzin o niskich dochodach, będą stanowiły przychody w myśl art. 12 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że  przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, jednakże po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów, którymi są zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, powstanie dochód, którym jest stosownie do uregulowań art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Dochód ten będzie jednak zwolniony od opodatkowania w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Darowizny otrzymane w okresie od uzyskania przez Fundację statusu organizacji pożytku publicznego, będą podlegały analogicznym wyliczeniom, jednakże dochód będzie zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Powyższe wskazuje, że darowizny przekazane na rzecz innej Fundacji, której cele statutowe są tożsame z celami Strony będą stanowiły wypełnienie uregulowań zawartych w statucie Fundacji, zgodnie z którymi jej cele są realizowane m.in. poprzez pomoc i wspieranie innych organizacji o podobnych celach i założeniach ideowych będą stanowiły wydatki (koszty) wiążące się bezpośrednio z realizacją celów statutowych. Zatem stosownie do wyjaśnień Ministerstwa Finansów zawartych w piśmie z dnia 19 listopada 2002r. Nr PB3-IP-8214-256/2002 równowartość dochodu odpowiadającego tym wydatkom (kosztom) będzie wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika