Jestem lekarzem, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a ponadto - w ramach umowy - zlecenie - prowadzę (...)

Jestem lekarzem, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a ponadto - w ramach umowy - zlecenie - prowadzę szkolenia dla lekarzy i farmaceutów. Zanierzam podjąć działalność gospodarczą, zakwalifikowaną zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności ( PKD ) do sekcji 85.12. Z 'praktyka lekarska', w ramch której chcę również prowadzić w/w szkolenia. Dochody uzyskane z tytułu prowadzenia tej działalności zamierzam rozliczać na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.


Z przedstawionego przez Pana we wniosku w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, iż jest Pan obecnie lekarzem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a ponadto w ramach umowy - zlecenia prowadzi Pan szkolenia dla lekarzy i farmaceutów. Zamierza Pan podjąć działalność gospodarczą zakwalifikowaną zgodnie z Polską Klasyfikacją Diałalności ( PKD ) - do sekcji 85.12.Z 'praktyka lekarska', w ramach której chce Pan również prowadzić szkolenia dla lekarzy i farmaceutów. Dochody uzyskane z działalności gospodarczej zamierza Pan rozliczać na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. W Pana opinii, ma Pan prawo do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie praktyki lekarskiej oraz szkoleniowej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz rozliczania uzyskanych dochodów na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy prawa:
a) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności ( Dz. U. z 2004 roku Nr 33, poz. 289 ze zm. );
b) art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 9a ust. 1 i art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ).

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności ( Dz. U. Nr 33, poz. 289 ze zm. ), działalność gospodarcza zakwalifikowana do sekcji N Nr 85.12.Z dotyczy wyłącznie działalności w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego polegającej na prowadzeniu praktyki lekarskiej. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w części III Sekcja N pod nazwą 'ochrona zdrowia i pomoc społeczna' podklasa 85.12.Z 'praktyka lekarska' obejmuje:
a) konsultacje lekarskie i leczenie przez lekarzy ogólnych i specjalistów w przychodniach ( ogólnych, przyszpitalnych, szkolnych, zakładowych, itp.) spółdzielniach lekarskich, w ramach prywatnych praktyk oraz działalność lekarską prowadzoną bezpośrednio w domu pacjenta. Pacjenci z reguły poddawani są leczeniu ambulatoryjnemu, mogą także być kierowani przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do lekarzy specjalistów.
b) Podklasa 85.12.Z nie obejmuje:

  • działalności stomatologicznej;
  • działalności paramedycznej;
  • działalności indywidualnej lub zespołowej pielęgniarek i położonych;
  • działalności psychologicznej i psychoterapeutycznej;
  • działalności prowadzonej przez samodzielne laboratoria medyczne.

Jak wynika zatem z powyższego, w ramach działalności gospodarczej zaklasyfikowanej do podklasy 85.12.Z nie może Pan prowadzić działalności gospodarczej w zakresie szkoleń dla lekarzy i farmaceutów, która musi być odrębnie sklasyfikowana.

Natomiast zasady opodatkowania osiągniętych dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie praktyki lekarskiej oraz szkoleń dla lekarzy i farmaceutów określone są w art. 9a ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ). Zgodnie z art. 9a ust. 1 w/w ustawy, dochody osiągane przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach określonych w art. 27, to jest wg skali podatkowej.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy uprzejmie informuje, że w myśl art. 9a ust. 2 w/w ustawy może Pan wybrać opodatkowanie dochodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy, z zastrzeżeniem art. 9a ust. 3 ( w myśl którego podatnik traci prawo do opodatkowania podatkiem liniowym uzyskując z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji.

POUCZENIE Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa ).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika