Jak należy uniknąć sytuacji, w której obywatele polscy będą płacić podatek dochodowy (...)

Jak należy uniknąć sytuacji, w której obywatele polscy będą płacić podatek dochodowy w Afganistanie jak i w Polsce?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 - § 4, art. 14b § 1 i § 2 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska Strony w sprawie

Postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe

Porady prawne

Uzasadnienie

W powołanym piśmie Fundacja przedstawiła następujący stan faktyczny: Fundacja prowadzi misję w Afganistanie gdzie obecnie pracują dwie osoby - obywatele polscy - pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz wolontariusz.

Jak wynika z pisma, Fundacja uzyskała informacje od organów skarbowych Afganistanu, iż zarówno od wynagrodzeń uzyskiwanych przez obywateli tego kraju jak i przez cudzoziemców pobierana jest zaliczka na podatek. Jednak od wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w ramach umowy o pracę oddelegowanego do Afganistanu pobierana jest również zaliczka na podatek w Polsce. Wobec powyższego pracownik będzie płacić podatek w podwójnej wysokości.

W związku z powyższym Fundacja zwróciła się z następującym zapytaniem: jak należy uniknąć sytuacji, w której obywatele polscy będą płacić podatek dochodowy w Afganistanie jak i w Polsce.

Fundacja stoi na stanowisku, iż w związku z tym, że brak jest umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Islamską Republiką Afganistanu, powołując się na art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991r., winno się zastosować tzw. metodę proporcjonalnego zaliczenie podatku w części przypadającej na dochód uzyskany w państwie obcym. Od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odliczana będzie kwota równa podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Afganistanie.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa:art. 3 ust. 1 oraz art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Stosownie do treści art. 3 ust. 1 cytowanej o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl postanowień art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. Jednak Polska nie zawarła umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu z Afganistanem.

W związku z powyższym w przypadku uzyskiwania dochodów z pracy najemnej wykonywanej w państwie, z którym Polska nie zawarła stosownej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, a dochody te zostały tam (w państwie źródła) opodatkowane podatkiem tego samego rodzaju, wówczas przy opodatkowaniu tych dochodów w kraju zastosowanie znajduje metoda zaliczenia (kredytu podatkowego, odliczenia proporcjonalnego).

Jej konstrukcję określa art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym od sumy dochodów (uzyskanych w kraju i zagranicą) oblicza się podatek dochodowy według skali (art. 27 ust. 1) i od tego podatku odejmuje się kwotę podatku zapłaconego za granicą. Przy czym odliczenie podatku nie może przekroczyć tej części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Jeżeli zatem pracownik został skierowany do pracy w Afganistanie to jest do kraju, z którym nie zawarto stosownej umowy, płatnik obowiązany jest pobierać zaliczki według obowiązujących zasad, ponieważ brak jest podstawy prawnej umożliwiającej płatnikowi odstąpienie od ich poboru.

Podatnik, uzyskujący dochody z tytułu pracy najemnej w Afganistanie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w Polsce przy czym do obliczenia podatku należnego za dany rok będzie w tym przypadku miała zastosowanie tzw. metoda proporcjonalnego zaliczenia (odliczenia podatku zapłaconego za granicą).

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika