Czy świadczenia otrzymane przez osoby pełniące społecznie funkcje w organach statutowych Jednostki (...)

Czy świadczenia otrzymane przez osoby pełniące społecznie funkcje w organach statutowych Jednostki z tytułu zwrotu kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia funkcji korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit b ustawy o podatku dochodowym od ośób fizycznych?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 - § 4, art. 14b § 1 i § 2 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem z dnia 20.11.2006r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 07.12.2006r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska Strony w sprawie

postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte we wniosku

Porady prawne

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Jednostka działa na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. Nr 5 z 2001r., poz. 42 ze zm.), zgodnie z którą organami okręgowych izb są:1.okręgowy zjazd izby,2.okręgowa rada izby,3.okręgowa komisja rewizyjna,4.okręgowa komisja kwalifikacyjna,5.okręgowy sąd dyscyplinarny,6.okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej.Członkowie w/w organów wykonują swoje funkcje społecznie.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 powołanej wyżej ustawy, uchwalono, iż sprawowanie funkcji w Jednostce uprawnia do ubiegania się o zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia funkcji oraz ryczałt, stanowiący ekwiwalentutraconych wynagrodzeń. Ponadto ustalono, że członkom organów okręgowej izby przysługuje wynagrodzenie za udział w posiedzeniach tych organów.

Zarówno od wypłaconych wynagrodzeń z tytułu udziału w posiedzeniach organów Jednostki, jak też ryczałtów, wypłaconych jako ekwiwalent utraconego wynagrodzenia w czasie pełnienia funkcji w organach samorządu zawodowego, Strona, pełniąc obowiązki płatnika, oblicza, pobiera oraz odprowadza należny podatek dochodowy.

W odniesieniu do należności, wypłacanych jako zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia funkcji, stosowane są przez Jednostkę zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W ocenie Wnioskodawcy, świadczenia te, otrzymane przez osoby pełniące społecznie funkcje w organach statutowych Jednostki, spełniają warunki, określone w powołanym wyżej przepisie i podlegają zwolnieniu podatkowemu do wysokości, określonej w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Prezentowane przez Stronę stanowisko jest prawidłowe.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. b) ustawy o pdof, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem, do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Zgodnie z art. 21 ust. 13 updof przepis ust. 1 pkt 16 lit. b) stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:1)w celu osiągnięcia przychodów lub2)w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub3)przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub4)przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

W związku z powyższym, uwzględniając przytoczone przepisy podatkowe, należy przyjąć, iż wolne od podatku dochodowego są koszty podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym członkowie Jednostki pełnią swoje funkcje, związane z realizacją zadań statutowych Izby do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia jest możliwe jedynie pod warunkiem, gdy wydatki, o których mowa, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz służą jednemu z czterech powyższych celów.

Naczelnik tutejszego urzędu skarbowego informuje, że interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązującego na dzień udzielenia odpowiedzi.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika