Czy darowizny przekazane na działalność charytatywno-opiekuńczą Parafii Rzymsko-Katolickiej podlegają (...)

Czy darowizny przekazane na działalność charytatywno-opiekuńczą Parafii Rzymsko-Katolickiej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym bez żadnych limitów, a dla udokumentowania przekazywanej darowizny nie jest wymagane potwierdzenie wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 - 5 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 12.12.2005 roku (wpływ w dniu 14.12.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w indywidualnej sprawie strony, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie

Porady prawne

postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte w piśmie z dnia w sprawie odliczenia od dochodu przekazanych na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelną osobę prawną darowizn w wysokości przekraczającej określone ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych limity oraz udokumentowania przekazania darowizny

uzasadnienie

We wniosku, który wpłynął do organu podatkowego w dniu strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

W 2005 roku strona przekazała za pokwitowaniem darowizny pieniężne na rzecz Parafii Rzymsko-Katolickiej z przeznaczeniem na działalność charytatywno-opiekuńczą. Proboszcz parafii wystawił pisemne pokwitowanie odbioru darowizn. Kwota przekazanych w ciągu roku podatkowego darowizn przekraczała limity określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.Zdaniem strony darowizny przekazane na działalność charytatywno-opiekuńczą Parafii Rzymsko-Katolickiej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym bez żadnych limitów a dla udokumentowania przekazywanej darowizny nie jest wymagane potwierdzenie wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Organ podatkowy podziela stanowisko.

W powyższej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm. ), i ustawy z dnia 17 maja 1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej ( Dz.U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm).

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a i b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczeniu od dochodu podlegają m.in. darowizny na cele kultu religijnego w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% dochodu.

Przepis art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej stanowi, iż darowizny na kościelną działalność charytatywno - opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. W odniesieniu do darowizn na inne cele mają zastosowanie ogólne przepisy podatkowe.

Zgodnie z powyższymi uregulowaniami - darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne są w całości wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (podlegają odliczeniu w pełnej wysokości bez ograniczeń), bowiem powołane przepisy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego- w części dotyczącej darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne - są przepisami szczególnymi w stosunku do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przepisów ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego koniecznym warunkiem wyłączenia darowizny z podstawy opodatkowania jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:

darczyńca musi posiadać pokwitowanie odbioru darowizny.

Ustawa nie precyzuje jaką formę musi mieć pokwitowanie należy zatem przyjąć że podatnik nie ma obowiązku udokumentowania darowizny wyłącznie dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Dokumentem upoważniającym do odliczania tej darowizny jest także pokwitowanie otrzymania darowizny wystawione przez kościelną osobę prawną,

obdarowany w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny przedstawi sprawozdanie o przeznaczeniu kwoty na działalność charytatywno-opiekuńczą.

Jednocześnie nadmienia się, że w przypadku braku sprawozdania o przeznaczeniu darowizny podatnik nie nabywa prawa do odliczenia od dochodu darowizny w części przekraczającej limit określony w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a i b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ograniczający odliczenie do kwoty stanowiącej 6% dochodu. W takim przypadku wysokość darowizn przekazanych przez osoby fizyczne w formie pieniężnej, zgodnie z art. 26 ust. 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego (...).

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika