Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w wyniku działu spadku, odpowiadającemu (...)

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w wyniku działu spadku, odpowiadającemu posiadanemu udziałowi w spadku nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego


postanawia


potwierdzić stanowisko zawarte w piśmie


UZASADNIENIE

Porady prawne


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 1993 roku strona odziedziczyła w drodze spadku udział w nieruchomości. W 2004 roku na podstawie postanowienia sądu o dziale spadku uzyskała prawo do nieruchomości oznaczonej jako działka nr 170/03, co odpowiada posiadanemu udziałowi w spadku. Obecnie strona zamierza sprzedać tę nieruchomość.

Pytanie dotyczy opodatkowania przychodu uzyskanego z tej sprzedaży 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Zdaniem strony przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż nabyta w wyniku działu spadku nieruchomość odpowiada posiadanemu udziałowi w spadku.

Organ podatkowy potwierdza stanowisko

W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. )

 Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli jej nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Przedmiotowym zwolnieniem nie zostały objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze działu spadku lub zniesienia współwłasności, gdyż instytucjami tymi następują czynności likwidacji istniejącej między współwłaścicielami (spadkobiercami) wspólności majątku, odrębne od zachodzących podczas nabycia w drodze spadku, gdzie nabycie dotyczy masy spadkowej uzyskanej w drodze spadkobrania po spadkodawcy. Dział spadku następuje wówczas, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom. Może on nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu, na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Nabycie nieruchomości w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie) nie stanowi nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W Pani sytuacji nieruchomość nabyta w dziale spadku odpowiada udziałowi w spadku, zatem przychód z jej sprzedaży korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d w/w ustawy o podatku dochodowym.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika