Na mocy dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. (...)

Na mocy dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy spadkodawcy odebrano nieruchomość położoną w Warszawie. Decyzją z 2005 roku. wydaną przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy został zwrócony na rzecz strony budynek mieszkalny oraz oddano w wieczyste użytkowanie grunt położony pod tym budynkiem.
Pytanie dotyczy wystąpienia obowiązku podatkowego w 10% zryczałtowanym podatku dochodowym w związku ze sprzedażą w 2006 roku w/w nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście działając na podstawie art. 14a§ 1-5 oraz art. 216. ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska w sprawie, zaprezentowanego w w/w piśmie


postanawia


potwierdzić stanowisko zawarte w piśmie


UZASADNIENIE

Porady prawne


W piśmie strona przedstawia następujący stan faktyczny:na mocy dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy, spadkodawcy strony odebrano nieruchomość położoną w Warszawie, decyzją z dnia 21.12.2005r. wydaną przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy został zwrócony na rzecz strony budynek mieszkalny oraz oddano Pani w wieczyste użytkowanie grunt położony pod tym budynkiem.

Pytanie strony dotyczy wystąpienia obowiązku podatkowego w związku z:zwrotem na jej rzecz w/w budynku mieszkalnego oraz oddania w wieczyste użytkowanie gruntu położonego pod tym budynkiem,sprzedażą w/w nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania.Zdaniem strony zwrot w/w budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu oraz ewentualna sprzedaż w/w budynku wraz z przynależnym mu prawem jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy podziela stanowisko w sprawie.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa:art. 10 ust. 1 pkt 1-9 lit. ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.)

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1-9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot nieruchomości nie stanowi źródła przychodu. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,d) innych rzeczy jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, w przypadku zmiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Biorąc pod uwagę powyższe należy zauważyć, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości powstaje wówczas, gdy zbycie to ma miejsce przed upływem pięciu lat licząc od dnia nabycia.

Jak wynika z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego na mocy dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy, spadkodawcom odebrano nieruchomość położoną w Warszawie . Na podstawie decyzji Nr z dnia 21.12.2005r. uprzednio wywłaszczona nieruchomość została stronie zwrócona.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 07.05.2002r. sygn. akt III RN 18/02 zawarł pogląd: 'wydane na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy decyzji ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego gruntu na rzecz byłego właściciela (jego następców prawnych) oraz zawarcia z byłym właścicielem (jego następcami prawnymi) umowy użytkowania wieczystego gruntu warszawskiego nie może być traktowane jako nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntów w rozumieniu cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, a zatem sprzedaż (odpłatne zbycie) prawa wieczystego użytkowania ustanowionego w trybie art. 7 tego dekretu nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy także wówczas, gdy sprzedaż ta została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ustanowienie użytkowania wieczystego, a także przed upływem pięciu lat od wydania decyzji administracyjnej'. Wprawdzie wyroki Sądu Najwyższego nie mają mocy prawa obowiązującego, jednak w praktyce kształtują orzecznictwo NSA.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika