Czy w przypadku istnienia małżeńskiej rozdzdzielności majątkowej istnieje obowiązek opodatkowania (...)

Czy w przypadku istnienia małżeńskiej rozdzdzielności majątkowej istnieje obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu uzyskanego z tytułu dobrowolnych świadczeń męża na rzecz dzieci ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście działając na podstawie art.216 i art. 14a § 1-5 ustawy z dn. 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z o interpretację przepisów prawa podatkowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie,


postanawia


nie potwierdzić stanowiska zawartego w piśmie


Uzasadnienie

Porady prawne


W piśmie strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

-od 1995 r. obowiązującym ustrojem majątkowym małżeńskim jest ustrój rozdzielności majątkowej,
- małżoneknie mieszka z małżonką od grudnia 2004 r,
-mąż dokonuje dobrowolnych comiesięcznych wpłat na utrzymanie dwójki wspólnych dzieci w kwocie x zł na każde,
-obecnie jest rozpatrywane przez sąd powództwo o zasądzenie alimentów od ojca na rzecz dzieci,

Pytanie dotyczy obowiązku opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu dobrowolnych świadczeń męża na rzecz dzieci .Zdaniem strony, dobrowolne świadczenia męża na rzecz dzieci nie podlegają opodatkowaniu.

W powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Organ podatkowy nie podziela Pani stanowiska.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy :

art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 20 ust. 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 Nr 14, poz.176 ze zm.) .

Zgodnie z art. 9 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 9 cytowanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oprócz wymienionych, kolejno zdefiniowanych źródeł przychodu wymienia inne źródła przychodów.

Przychody te definiuje art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 wspomnianej powyżej ustawy, uważa się w szczególności między innymi alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci.

Jak wynika z wniosku, mąż uiszcza comiesięczne dobrowolne świadczenia na rzecz dzieci. Zatem w/w dobrowolne świadczenia męża nie są tożsame z alimentami na rzecz dzieci, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stanowią dochód podlegający opodatkowaniu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu za rok, w którym strona uzyskała ten dochód.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika