Podatnik prosi o wyjaśnienie, kiedy należy dokonać odpowiedniego zmniejszenia podatku naliczonego, (...)

Podatnik prosi o wyjaśnienie, kiedy należy dokonać odpowiedniego zmniejszenia podatku naliczonego, w przypadku obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z pismem Strony z dnia 02.01.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 14.07.2006 r.), uzupełnione pismem z dnia 10.10.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 10.10.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego;


postanawia

Porady prawne


uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 02.01.2006 r. dotyczące pytania w zakresie terminu skorygowania podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu.


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnik w styczniu 2005 r. nabył samochód osobowy i w związku z dokonanym zakupem odliczył 50 % kwoty podatku naliczonego przy jego zakupie. Kupiony pojazd był wykorzystywany w 100 % do działalności gospodarczej (opodatkowanej) i jako środek trwały podlegał amortyzacji w okresie 02/2005 - 10/2005. W wyniku wypadku pojazd uległ uszkodzeniu i nastąpiła jego kasacja. Podatnik sprzedał uszkodzony pojazd w październiku 2005 r. Sprzedaż ta była zwolniona z opodatkowaniua podatkiem od towarów i usług jako sprzedaż towaru używanego. W deklaracji VAT-7 za 10/2005 Podatnik wykazał sprzedaż tego pojazdu, lecz nie skorygował podatku naliczonego związanego z przedmiotową sprzedażą. Korekta ta została uwzględniona przez podatnika w deklaracji korygującej VAT-7 za 10/2005.

W związku z powyższym Podatnik prosi o wyjaśnienie, kiedy należy dokonać odpowiedniego zmniejszenia podatku naliczonego, w przypadku obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu.

Zdaniem Podatnika, przedmiotowa sprzedaż jako towaru używanego w działalności gospodarczej przez 9 miesięcy powoduje konieczność dokonania korekty podatku naliczonego VAT odliczonego w miesiącu zakupu przedmiotowego pojazdu. Korekta powinna nastąpić w miesiącu sprzedaży przedmiotowego samochodu, tj. w 10/2005.

Mając na uwadze powyższe, zauważyć należy co następuje: Stosownie do zapisów art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) podatnik w przypadku nabycia samochodów osobowych o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony może odliczyć 60 % kwoty podatku określonego w fakturze jednakże nie więcej niż 6 000 zł (wedle przepisów uprzednio obowiązujących było to 50 % podatku określonego w fakturze, ale nie więcej niż 5 000 zł). Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalania się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów osobowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust.

3 i 5 , jeżeli samochody i pojazdy te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ww. ustawy, tj. ich okres użytkowania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej sześć miesięcy. Stosownie natomiast do treści art. 91 ust. 7 ww. ustawy, jeżeli podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, to jest on obowiązany do dokonania korekty, o której mowa w ust. 1-5 przytaczanego artykułu. Z kolei w myśl art 91 ust. 5 Ustawy korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika, sprzedaż przedmiotowego samochodu była sprzedażą samochodu używanego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem była zwolniona z podatku. U Podatnika zaistniała ponadto okoliczność zmieniająca jego prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego samochodu. Stwierdzić zatem należy, iż sprzedaż samochodu przez Podatnika spełnia przesłanki, które ustanawiają obowiązek dokonania przedmiotowej korekty, tj. skorygowania podatku VAT odliczonego przy zakupie samochodu. Stosowna korekta dotycząca tej sprzedaży powinna być dokonana w deklaracji podatkowej za okres, w którym dokonano sprzedaży, tj. za miesiąc październik 2005 r.

Mając na uwadze powyższe, tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika