Podatnik wnosi o potwierdzenie stanowiska, że rozliczanie pomiędzy Liderem a Partnerami winno odbywać (...)

Podatnik wnosi o potwierdzenie stanowiska, że rozliczanie pomiędzy Liderem a Partnerami winno odbywać się na podstawie wystawionych not księgowych lub not obciążeniowych. Na podstawie tak wystawionej noty Lider zwracałby Partnerowi wydatkowane środki a sam składałby ją w rozliczeniu do instytucji finansującej projekt.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa?Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 13.09.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 18.09.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 13.09.2006r., w zakresie sposobu rozliczania pomiędzy partnerami a liderem w projektach finansowanych z Europejskich Funduszy Społecznych za prawidłowe.

Porady prawne


U z a s a d n i e n i e


W ramach realizowanej przez Stowarzyszenie umowy finansowanej ze środków Europejskich Funduszy Społecznych o ?dofinansowanie projektu w ramach sektorowego programu operacyjnego rozwoju zasobów ludzkich 2004 ? 2006? zostały podpisane umowy partnerskie. Partnerami dla Stowarzyszenia, czyli dla Lidera, w tej umowie są X i Y. Wszystkie Strony tego projektu to organizacje pozarządowe. Lider projektu w ramach w/w umowy partnerskiej zobowiązał się do zwrotu partnerom takich wydatków jak:
- poniesionych kosztów wynagrodzeń;
- poniesionych kosztów podróży dotyczących przejazdów kadry Projektu oraz koordynatorów;
- poniesionych kosztów połączeń telefonicznych i łącz internetowych;
- poniesionych kosztów utrzymania lokalu w części przeznaczonej na dany projekt ;
- poniesionych kosztów przejazdów beneficjentów ostatecznych na organizowane przez Partnera szkolenia;
W projekcie umowy partnerskiej jest zapis, że rozliczenia pomiędzy Liderem a Partnerami mają się odbywać się poprzez wystawianie rachunków a w przyszłości faktur VAT ( jeżeli obrót przekroczy kwotę 10.000 euro ). Środki finansowe jakie Lider otrzymał z tytułu umowy o ?dofinansowanie projektu w ramach sektorowego programu operacyjnego rozwoju zasobów ludzkich 2004 ? 2006? zawartej z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej zostały przekazane na działalność statutową nieodpłatną. Ponadto Partnerzy będą przeznaczali otrzymane środki na działalność statutową. Ponadto Podatnik zaznacza, iż wszyscy Realizatorzy projektu ?nie są płatnikami podatku VAT.?

Zdaniem Podatnika rozliczanie pomiędzy Liderem a Partnerami winno odbywać się na podstawie wystawionych not księgowych lub not obciążeniowych. Na podstawie tak wystawionej noty Lider zwracałby Partnerowi wydatkowane środki a sam składałby ją w rozliczeniu do instytucji finansującej projekt.
Podatnik wnosi o potwierdzenie powyższego stanowiska.

Zgodnie z postanowieniami art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
W myśl § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami 'FAKTURA VAT'.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony przez Stronę, należy zauważyć katalog podmiotów uprawnionych do wystawiania faktur ? dokumentów poświadczających dokonanie dostaw towarów lub świadczenia usług precyzyjnie określony w art. 106 ust. 1 w/w ustawy. Zgodnie z powyższym do wystawiania faktur zobligowana jest jedynie kategoria podatników podatku od towarów i usług określona w art. 15 w/w ustawy - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą,o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zatem realizatorzy umowy nie posiadający statusu podatników w podatku od towarów i usług ( wykonują jedynie działalność statutową zwolnioną ) nie mogą dokumentować swoich wydatków fakturami VAT. Tut. organ podatkowy uważa, iż nota księgowa wystawiana na rzecz Lidera projektu stanowi wystarczające udokumentowanie transakcji między Stronami.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika