Strona wnosi o wyjaśnienie, czy podpisanie porozumienia z ministerstwami i darczyńcami na dotowanie (...)

Strona wnosi o wyjaśnienie, czy podpisanie porozumienia z ministerstwami i darczyńcami na dotowanie pokrycia kosztów Biuletynu informacyjnego (miesięcznika) i dostarczenie ww. podmiotom określonych ilości egzemplarzy biuletynu w celu szerzenia wiedzy o Armii Krajowej, rodzi skutki prawnopodatkowe??

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa?Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 25.09.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 25.09.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 25.09.2006r. w zakresie podatku od towarów i usług za prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Związek X jest organizacją pożytku publicznego oraz nie prowadzi działalności gospodarczej. Związek wydaje Biuletyn, który zawiera treści określone w statucie Związku. Wydawanie Biuletynu a następnie nieodpłatne przekazywanie go zainteresowanym instytucjom jest działalnością statutową. Zainteresowane instytucje ? odbiorcy Biuletynu otrzymują nieodpłatnie taką ilość egzemplarzy, jaką uznają za stosowne aby wykorzystać go do celów edukacyjnych, wychowanie w duchu patriotycznym oraz utrwalania historii Armii Krajowej. W celu przekazania Biuletynu zawierane jest porozumienie regulujące sposób, termin oraz ilość przekazanych egzemplarzy. Dowodem przekazania jest pismo Związku, który następnie wystawia dokument rozliczający ilość przekazanych egzemplarzy i koszt poniesiony przy realizacji porozumienia z MEN oraz innymi jednostkami.

Strona wnosi o wyjaśnienie, czy podpisanie porozumienia z ministerstwami i darczyńcami na dotowanie pokrycia kosztów Biuletynu informacyjnego (miesięcznika) i dostarczenie ww. podmiotom określonych ilości egzemplarzy biuletynu w celu szerzenia wiedzy o Armii Krajowej, rodzi skutki prawnopodatkowe??

Zdaniem Strony ?nie ma podstaw ani w ustawie o VAT ani innej ustawie (...) aby wystawiała fakturę VAT lub inny dokument na okoliczność otrzymania środków finansowych z wyżej wymienionego tytułu. Nie mamy tu do czynienia ze sprzedażą biuletynu. Również nie powinien wystawiać faktury wewnętrznej na okoliczność otrzymania środków finansowych od wymienionych wyżej instytucji?

W świetle regulacji art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm. ), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z treścią art.106 ust.1 w/w ustawy, podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.

2, 4 i 5 oraz art.119 ust.10 i art.120 ust.16. W myśl art.15 ust.1 powołanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast ust.2 formułuje pojęcie działalności gospodarczej dla potrzeb ustawy o VAT wskazując, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ponadto w art.106 ust.2 tego aktu prawnego wskazano, iż przepis ust.1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub ? w przypadku terytorium państwa trzeciego ? podatku o podobnym charakterze. Minister Finansów realizując dyspozycję zawartą w art.106 ust.8 pkt 1 i 3 oraz ust.9 pkt 1 ustawy o VAT, rozporządzeniem z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 95, poz.798 ze zm. ) określił: szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania, uwzględniające konieczność zapewnienia odpowiedniego dokumentowania dostawy towarów lub świadczenia usług i identyfikacji czynności dokonanych przez grupy podatników. Podstawowa zasada zawarta została w § 8 ust.1 cytowanego rozporządzenia w którym postanowiono, iż zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami ? FAKTURA VAT ?.

W świetle art. 106 ust. 7. W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Biorąc pod uwagę przywołane przepisy, Strona będąc organizacją pożytku publicznego i realizując wyłącznie cele statutowe nie opodatkowuje środków finansowych otrzymywanych od instytucji jako zwrot kosztów związanych z wydawaniem Biuletynu. Powyższe wynika z faktu, iż Biuletyn wydawany jest nieodpłatnie w związku z czym nie można tu stosować regulacji art. 29 ust. 1 zdanie 3 - obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Strona nie będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie jest uprawniona do dokumentowania wykonanych czynności fakturami VAT oraz fakturami wewnętrznymi. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika