czy od rekompensaty finansowej będzie musiała zapłacić podatek od towarów i usług w wysokości (...)

czy od rekompensaty finansowej będzie musiała zapłacić podatek od towarów i usług w wysokości 22 %.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r . Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z pismem Strony z dnia 12.10.2006 r. (wpływ do tut. urzędu 13.10.2006 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 12.10.2006 r. za nieprawidłowe

Porady prawne

Uzasadnienie

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym wniosku, Strona jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W sąsiedztwie zarządzanego przez Stronę budynku będzie przeprowadzona uciążliwa inwestycja w postaci budowy apartamentowca. Inwestor zaproponował Stronie rekompensatę finansową z tytułu uciążliwości związanych z pracami budowlanymi.

Strona wnosi o wyjaśnienie, czy od ww. rekompensaty będzie musiała zapłacić podatek od towarów i usług w wysokości 22 %.

Zdaniem Strony, w momencie otrzymania rekompensaty finansowej będzie ona zobowiązana zapłacić podatek VAT wg. stawki 22 %.

Mając na uwadze powyższe, zauważyć należy co następuje:

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem?, podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytoriumkraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Natomiast w świetle art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy uznać, iż sama wypłata rekompensaty nie może być uznana za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Rekompensata nie stanowi ani odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług. Istotną cechą charakterystyczną dla instytucji rekompensaty jest zadośćuczynienie za utracone przez Stronę korzyści lub poniesione straty.

Reasumując, rekompensata otrzymana przez Stronę z tytułu uciążliwości budowy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie zawiera się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Mając na uwadze powyższe, należało orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 ww. artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika