Podatnik wnosi o określenie sposobu wystawiania faktur w przypadku gdy miejscem opodatkowania usług (...)

Podatnik wnosi o określenie sposobu wystawiania faktur w przypadku gdy miejscem opodatkowania usług rachunkowo-księgowych jest terytorium innego niż Polska kraju Wspólnoty.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 14.03.2007r. (wpływ do tut. urzędu w dniu 14.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

POSTANAWIA

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 14.03.2007r. w zakresie pytania dot. sposobu wystawiania faktur w przypadku gdy miejscem opodatkowania usług rachunkowo-księgowych jest terytorium innego niż Polska kraju Wspólnoty, za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż przedmiotem działalności Podatnika jest świadczenie usług rachunkowo-księgowych. Powyższe usługi świadczone są m.in. na rzecz podmiotów zagranicznych, mających siedziby w innych niż Polska krajach Wspólnoty. Podmioty te zarejestrowane są w kraju swojej siedziby jako podatnicy podatku od wartości dodanej, a także w Polsce jako podatnicy podatku od towarów i usług. W/w podmioty nie posiadają w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności.

Podatnik wnosi o określenie sposobu wystawiania faktur w przypadku gdy miejscem opodatkowania usług rachunkowo-księgowych jest terytorium innego niż Polska kraju Wspólnoty.

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca uznaje, iż w powyższym przypadku powinien wystawić fakturę VAT bez kwoty podatku z adnotacją - ?podatek rozlicza nabywca?.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obowiązek wystawiania faktur istnieje również w przypadku dostawy towarów oraz świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub ? w przypadku terytorium państwa trzeciego ? podatku o podobnym charakterze.

Natomiast zasady wystawiania faktur zostały określone w § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) ? wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej m.in. w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z § 27 ust. 1 powyższego rozporządzenia przepisy § 9 i § 11-23 oraz § 26 dotyczące szczegółowych zasad wystawiania faktur, danych, które powinny zawierać oraz sposobu i okresu ich przechowywania stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art. 106 ust.

2 ustawy tzn. do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub ? w przypadku terytorium państwa trzeciego ? podatku o podobnym charakterze.

Zaś w myśl § 27 ust. 2 i 3 rozporządzenia wystawiona w powyższych przypadkach faktura powinna zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, natomiast może nie posiadać danych określonych w § 9 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z wyjątkiem przypadków świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy. Zgodnie z ust. 4 powołanego wyżej przepisu w przypadku świadczenia powyższych usług, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca tej usługi.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika