Jaka jest kwota graniczna osiągniętego dochodu w działalności gospodarczej, która powoduje 'przejście? (...)

Jaka jest kwota graniczna osiągniętego dochodu w działalności gospodarczej, która powoduje 'przejście? na podatek VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa?Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 17.04.2007r. (wpływ do tut. urzędu 18.04.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

POSTANAWIA

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 17.04.2007r. w zakresie podatku od towarów i usług za nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu.

W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem cyt.: ?jaka jest kwota graniczna osiągniętego dochodu w działalności gospodarczej, która powoduje przejście? na podatek VAT.

Zdaniem Podatnika cyt.:?maksymalnym dochodem w ciągu roku podatkowego, którego nie można przekroczyć aby nie stać się płatnikiem podatku 22% VAT jest kwota 40.000 zł?.

Strona wnosi o potwierdzenie powyższego stanowiska.

Mając na uwadze powyższe, zauważyć należy co następuje:

Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jednocześnie zgodnie z art. 113 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Ponadto w myśl art. 113 ust. 5 tej ustawy jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Zatem wymóg powyższego przepisu spowoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego automatycznie, z dniem ewentualnego przekroczenia limitu sprzedaży opodatkowanej.

Zgodnie z przepisami § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 listopada 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 220, poz. 1604) w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług, wartość sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług, odpowiadającej równowartości 10.000 EURO, określa się w kwocie 39.700 zł.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika