Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w opisanym stanie faktycznym?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U.z 2005r nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Strony z dnia 15.05.2005r. (wpływ do tut. Urzędu w dniu 16.05.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 15.05.2006r. za prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż Strona wraz z małżonką (ustawowa wspólność majątkowa) są członkami spółdzielni mieszkaniowej i od lat 1995-1998 posiadaczami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego (ograniczonego prawa rzeczowego) w budynku mieszkalnym. Prawo to obecnie zamierzają sprzedać.

Lokal użytkowy jest usytuowany w suterenie budynku mieszkalnego wybudowanegow 1928r. W lokalu tym przed wojną mieścił się sklep a w latach powojennych zakład usługowy,a następnie lokal biura administracji spółdzielni. W latach 1988 - 1994, tj przed okresem wykupienia lokalu od spółdzielni przez małżonków, lokal był od spółdzielni wynajmowany na cele biurowe przez instytucję. Firma ta dokonała w latach 1988/1989 na własny koszt głównych prac adaptacyjnych i remontowych w wynajmowanym lokalu jako wypełnienie warunków umowy najmu pomiędzy firmą a spółdzielnią. Po zakończeniu okresu najmu w dniu 31.12.1994r.i zwróceniu lokalu przez osobę prawną do spółdzielni spółdzielnia zaproponowała małżeństwu nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Małżeństwo nabyło prawo do lokalu od spółdzielni mieszkaniowej w wyniku uzyskania czterech decyzji przydziału wydanych przez Zarząd Spółdzielni kolejno na poszczególne części lokalu w datach 04.01.1995 (5 pomieszczeń i korytarz), 27.10.1995 (jedno pomieszczenie), 03.03.1998 (jedno pomieszczenie), 03.03.1998 (jedno pomieszczenie) - obecnie połączone ze sobą funkcjonalnie pomieszczenia przez co lokal użytkowy był stopniowo powiększany. Aktualnie lokal składa się z ośmiu pomieszczeń i korytarza. Od podatników, którzy wpłacili do spółdzielni wymagany wkład budowlany w latach 1995-1998 nie był naliczany podatek VAT (w stosunku do lokalu małżeństwo nie korzystało z obniżenia kwoty podatku naliczonego o kwotę podatku naliczonego). Od wejścia w posiadanie lokaluw latach 1995-1998 Strona wraz z małżonką nie dokonywała w lokalu nakładów inwestycyjnych i nie rozliczała w rozliczeniach rocznych podatku żadnych kosztów adaptacyjno - remontowych związanych z lokalem.

W roku 1995 pierwszy z najemców dokonał na własny koszt prac adaptacyjnych w dwóch pomieszczeniach wynajmowanego lokalu w celu dostosowania ich do własnych potrzeb, przekształcając je z pomieszczeń piwnicznych na pomieszczenia magazynowe, a w roku 1998 również ten najemca na własny koszt zainstalował w tych pomieszczeniach okna w celu dostosowania pomieszczeń magazynowych do pomieszczeń biurowych. Prace te stanowiły wypełnienie warunku umowy najmu pomiędzy najemcą a podatnikiem lecz były wykonane kosztem i staraniem najemcy za zgodą podatnika. Przez cały okres najmu lokalu najemcy zobowiązani byli na własny koszt przeprowadzać bieżące drobne prace konserwacyjne w lokalu na ogólnych zasadach najmu przewidzianych w art. 681 kodeksu cywilnego i zgodnie z warunkami umowy najmu lokalu.

Podatnik nadmienia, że jest podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i w związku z tym miał obowiązek wystawiania faktur VAT z tytułu najmu przedmiotowego lokalu to najem tegoż lokalu nie miał żadnego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto lokal nie stanowił majątku trwałego firmy podatnika i nie został wpisany do ewidencji środków trwałych związanych z tą działalnością gospodarczą. Lokal był wynajmowany najemcom od 1995r. na zasadach umowy najmu, z które to czynności podatnicy uzyskiwali dochód z najmu jako czynności opodatkowanej przez okres 10 lat, więc nie zachodzi przesłanka użytkowania lokalu przez czas krótszy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. W opisanym stanie faktycznym podatnicy nie ponosili wydatków inwestycyjnych związanych z przedmiotowym lokalem, gdyż lokal był eksploatowany przez najemców, a jego modernizacja wykonana była w 1988r. tj. przed uzyskaniem przez podatników własnościowego prawa do lokalu oraz w roku 1995 na koszt najemcy i nie miała związku z posiadaniem lokalu przez podatników. Od marca 2005r. do chwili obecnej, lokal nie jest wynajmowany przez najemców i obecnie Strona wraz z małżonką nie posiadając dochodów z najmu zamierzają sprzedać przysługujące im własnościowe prawo do tego lokalu.

W związku z powyższym Strona stawia pytanie: Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w opisanym stanie faktycznym?

W opinii Wnioskodawcy nie ma żadnej formalnej podstawy do wymierzenia podatku VAT od transakcji sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu kwalifikując tą sprzedaż jako dostawę towaru używanego zwolnioną z podatku VAT.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje: Zgodnie z zapisami art. 5 ust. 1 z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535z późn. zm.) o podatku od towarów i usług opodatkowaniu, podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ustawodawca w art. 7 ust. 1 w/w ustawy definiuje pojęcie 'dostawy towarów'. I tak na podstawie tego przepisu przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również (...) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Ustawodawca nie uznał powyższej kategorii za towar, tylko stworzył swoistego rodzaju fikcję uznając, iż w/w czynność stanowi 'dostawę towarów'. W świetle powyższego przepisu można uznać, iż ustawodawca zrównał dla celów podatkowych prawa spółdzielcze do lokaluz prawem do rozporządzania lokalem jak właściciel, dlatego też przeniesienie tych praw w drodze sprzedaży należy traktować jako dostawę towarów.

Zgodnie z zapisami art. 43 ust.

1 pkt 2 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia podatku naliczonego i jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (ust 2). W art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług zaznaczono jednak, że w/w zwolnienia, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik: 1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków; 2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Warunki przewidziane w art. 43 ust. 6 pkt 1 i 2, aby wyłączyć zwolnienie dostawy towaru używanego, muszą występować łącznie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu i ustanowiono spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu minęło ponad 5 lat, oraz w stosunku do tego prawa nie przysługiwało zbywcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Strona zaznaczyła także, iż w trakcie użytkowania lokalu właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego nie ponosił wydatków na ulepszenie obiektu w rozumieniu przepisów art. 43 ust. 6 ustawy - koszt modernizacji ponosił najemca a modernizacja nie miała związku z posiadaniem lokalu przez Wnioskodawcę.. Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że zbycie przedmiotowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego jest zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie cytowanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika