Podatnik zapytuje czy sprzedaż działek budowlanych stanowiących własność osoby fizycznej nie związanej (...)

Podatnik zapytuje czy sprzedaż działek budowlanych stanowiących własność osoby fizycznej nie związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej i nie stanowiącej wspólności małżeńskiej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U.z 2005r. nr 8 poz.60 z późn. zm.), w związku z pismem Strony z dnia 13.05.2006, które wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 15.05.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w w/w piśmie za nieprawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż na podstawie aktu notarialnego nr 4378/2002 z dnia 23.08.2002 Strona zakupiła teren pod budowę domu składający się z czterech przylegających do siebie działek budowlanych. Strona jest współwłaścicielem tych działek w wysokości 50% ich wartości. Działki nie są związane z działalnością gospodarczą i nie stanowią wspólności małżeńskiej. Na jednej z działek została rozpoczęta budowa - zakupiono projekt domu mieszkalnego i dokonano pierwszego wpisu. W związku ze zmiana miejsca zamieszkania powyższe działki zostaną sprzedane.

Podatnik zapytuje czy sprzedaż działek budowlanych stanowiących własność osoby fizycznej nie związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej i nie stanowiącej wspólności małżeńskiej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem podatnika w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o podatku od towarów i usług powyższa sprzedaż gruntu jest zwolniona z podatku VAT.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Jednocześnie zgodnie z art. 2 ust. 6 w/w ustawy grunty są towarem w rozumieniu tej ustawy. Aby dostawa gruntu podlegała opodatkowaniu musi być, w świetle obowiązujących przepisów dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług. W rozumieniu art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest współwłaścicielem czterech przylegających do siebie działek budowlanych, które w związku ze zmianą miejsca zamieszkania zostaną sprzedane.

Należy zatem uznać, iż Strona ma zamiar wykonywania czynności zbycia w sposób częstotliwy, a zatem dokonywaną dostawę gruntów budowlanych należy sklasyfikować, zgodnie z powołanym art. 15 ust. 2 ustawy, jako działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu i jednocześnie z uwagi na wykonywanie tych czynności należy uznać Stronę za podatnika podatku od towarów i usług. W myśl art. 113 ust. 13 pkt 1d powoływanej wyżej ustawy, zwolnień od podatku od towarów i usług, o którym mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się m. in. do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Powyższe oznacza, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów, niezależnie od wielkości swoich obrotów są podatnikami podatku od towarów i usług i stosownie do art. 96 ust. 1 obowiązani są przed dniem wykonania pierwszej dostawy gruntów, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika