Strona wnosi o wyjaśnienie czy ? odpłatne korzystanie na zasadzie wynajmu z lokalu użytkowego, stanowiącego (...)

Strona wnosi o wyjaśnienie czy ? odpłatne korzystanie na zasadzie wynajmu z lokalu użytkowego, stanowiącego nieruchomość wspólną przez członka Wspólnoty Mieszkaniowej, stanowi obrót opodatkowany podatkiem od towarów i usług??

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 5 oraz art. 169 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z pismem Strony z dnia 21.06.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 30.06.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 21.06.2006r. za nieprawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Strona zamierza zawrzeć z członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej umowę o odpłatne korzystanie przez niego z lokalu użytkowego należącego do Wspólnoty. Strona wnosi o wyjaśnienie czy ? odpłatne korzystanie na zasadzie wynajmu z lokalu użytkowego, stanowiącego nieruchomość wspólną przez członka Wspólnoty Mieszkaniowej, stanowi obrót opodatkowany podatkiem od towarów i usług?? Zdaniem Strony korzystanie z nieruchomości wspólnej na zasadzie najmu przez członka Wspólnoty nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkowi od towarów i usług.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali /Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm./ ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwaną. W świetle art. Art. 5. ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem?, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu naformę, w jakiej dokonano czynności prawnej;2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowaniaczynności lub sytuacji;3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotudziałającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. W myśl art. 15 ust. 1 w/w ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Natomiast zgodnie z ust.2 w/w artykułu 15 ustawy o podatku od towarów i usług działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, posiada podmiotowość podatkową, a wynajęcie członkowi Wspólnoty lokalu użytkowego należącego do Wspólnoty jest czynnością mieszczącą się w definicji świadczenia usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż czynności wykonywane przez Wspólnotę na rzecz właścicieli lokali- członków wspólnoty wykraczające poza zakres obowiązkowego zarządu w ustawie o własności lokali lub na rzecz osób trzecich będą dostawą towarów lub świadczeniem usług w stosunku do których będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym wynajęcie członkowi Wspólnoty lokalu użytkowego należącego do Wspólnoty jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika