Czy ewentualne przeniesienie własności samochodu będzie opodatkowane jak sprzedaż, czy stosuje się (...)

Czy ewentualne przeniesienie własności samochodu będzie opodatkowane jak sprzedaż, czy stosuje się w takim wypadku inne regulacje prawne

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 15.01.2007r. (wpływ do tut. urzędu w dniu 17.01.2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 27.03.2007r. (wpływ do tut. urzędu w dniu 27.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 15.01.2007r. w zakresie pytania dot. opodatkowania czynności przekazania samochodu należącego do przedsiębiorstwa Podatnika na jego cele osobiste za prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w październiku 2001r. Podatnik zakupił na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nowy samochód Kia, model Carnival, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W chwili nabycia samochód spełniał obowiązujące kryteria (dla tzw. samochodów z kratką). W związku z powyższym Wnioskodawca odliczył udokumentowany fakturą VAT podatek naliczony w wysokości 22%. W trakcie eksploatacji samochodu Podatnik odliczał podatek VAT od niektórych kosztów eksploatacji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która nastąpiła w 2004r., samochód nie spełniał już wymagań ustawy, w związku z czym Strona zaprzestała odliczać podatek VAT od powyższych kosztów. Ponadto, ze względu na ograniczenie dopuszczalnej ilości przewożonych osób dla samochodów ?z kratką?, Podatnik zamierza zmienić przeznaczenie przedmiotowego samochodu z ?ciężarowy? na ?osobowy? i powiadomić o w/w fakcie Urząd Skarbowy.

Przedstawiając powyższe Strona wnosi o wyjaśnienie, czy cyt. ?ewentualne przeniesienie własności przedmiotowego samochodu na mnie będzie opodatkowane jak sprzedaż, czy stosuje się w takim wypadku inne regulacje prawne?.

Zdaniem Wnioskodawcy przeniesienie własności przedmiotowego samochodu powinno być opodatkowane tak jak przy sprzedaży tego samochodu osobie trzeciej.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w w/cyt. art., w myśl art. 7 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z jego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia ? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Z powyższego wynika, iż czynność przekazania towaru należącego do przedsiębiorstwa Podatnika na jego cele osobiste jest traktowana na równi z dostawą towarów, co oznacza, że podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na takich samych zasadach, jak odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika