1. Czy można zakup usług gastronomicznych wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

1. Czy można zakup usług gastronomicznych wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

Na podstawie art.14a, art.216 § 1 i § 2 oraz art.236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U.z 2005r Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawartego we wniosku z dnia 21.05.2007r za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika , że przedmiotem Pani działalności jest działalność dziennikarska . Pisze Pani artykuły do prasy. W związku z przedmiotową działalnością przeprowadza Pani wywiady ze znanymi osobami ze świata artystycznego, politycznego i innymi. Z rozmówcami spotyka się Pani głównie w restauracjach i kawiarniach . Wiąże się to z koniecznością zakupu przez Panią usług gastronomicznych.

W swoim wniosku pyta Pani:

1. Czy można zakup usług gastronomicznych wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

Zdaniem Pani:

Wykonywanie czynności opisanych powyżej z samej swojej istoty nie służy reprezentacji firmy, są przedmiotem działalności , a więc wydatki bezpośrednio z nią związane można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Specyfika działalności polega na częstych spotkaniach z rozmówcami w lokalach gastronomicznych . Poza tym musi Pani bywać na różnego rodzaju imprezach, gdzie przeprowadza Pani wywiady lub umawia się na ich przeprowadzenie. Dlatego Pani zdaniem koszty tych usług gastronomicznych stanowią koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisami art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst Dz. U. Nr 14 z 2000r, poz.176 z późn. zm. ) ?kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 (...)?. Z postanowień powyższej regulacji prawnej wynika, że o zakwalifikowaniu wydatku do kosztów uzyskania przychodu decyduje spełnienie następujących przesłanek:

1. wydatek nie jest wymieniony w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartym w przepisach art.23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

2. wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Stosownie do przepisów art.23 ust.1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji , w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów , w tym alkoholowych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia reprezentacji, wobec czego odwołując się do znaczenia nadanego w języku ogólnym, określonego w słownikach ?reprezentacja? to ?okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną? ( Słownik Języka Polskiego red. M. Szymczak, PWN, Warszawa 1989 ). Czyli wydatki na reprezentację to wydatki jakie podatnik ponosi w celu kształtowania i utrwalania korzystnego wizerunku firmy, poprzez np. kontakty oficjalne, sposób podejmowania kontrahentów, gości lub potencjalnych klientów. Z powyższego wynika, że o reprezentacji można mówić w odniesieniu do działań, mających na celu stworzenie jak najkorzystniejszego wizerunku firmy na zewnątrz, to jest w relacjach z kontrahentami, gośćmi i potencjalnymi klientami.

W związku z powyższym zakupienie usług gastronomicznych nabytych do spożycia w czasie spotkań z klientami i gośćmi stanowi wydatki na potrzeby reprezentacji jako element utrwalający dobry wizerunek firmy i dbałość o klienta lub gościa, a te od 01.01.2007r zgodnie z cytowanym wyżej art.23 ust.1 pkt 23 nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy prawa podatkowego uznać należy za nieprawidłowe stanowisko przyjęte we wniosku , że ma Pani prawo do wliczenia w koszty uzyskania przychodów zakupu usług gastronomicznych.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika