W jaki sposób do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć opłaty za czynsz, fundusz remontowy, (...)

W jaki sposób do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć opłaty za czynsz, fundusz remontowy, energie elektryczną, lokalny podatek od nieruchomości, opłaty za usługi telefoniczne i dostęp do internetu?

Na podstawie art. 14 ?a?, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawarte we wniosku złożonym dnia 28.02.2007r., uzupełnionym dnia 04.04.2007r. za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dnia 01.01.2007r. rozpoczął Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług na rzecz firm w zakresie:

#61485; usług handlowych związanych ze sprzedażą sprzętu i oprogramowania komputerowego,#61485; usług projektowych, nadzoru inwestycyjnego, wykonawstwa, związanych z realizacją systemów niskoprądowych, elektrycznych, sterowania i klimatyzacji.

Na potrzeby prowadzenia biura dla działalności gospodarczej użytkuje Pan 10 m#178; powierzchni jednego z pokoi w mieszkaniu, w którym jednocześnie zamieszkuje Pan wspólnie z żoną. Powierzchnia całkowita Pana mieszkania wynosi 46,43 m#178; (powierzchnia pokoju z którego wyodrębnił Pan powierzchnię na biuro działalności gospodarczej wynosi 19,43 m#178;).

We wniosku prosi Pan o udzielenie informacji w sprawie sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej następujących wydatków:

#61485; opłaty za czynsz związany z utrzymaniem lokalu mieszkalnego#61485; opłaty za fundusz remontowy związany z utrzymaniem lokalu mieszkalnego#61485; opłaty za energię elektryczną (jeden licznik do pomiaru energii elektrycznej dla całego mieszkania, brak technicznej możliwości instalacji podlicznika energii elektrycznej)#61485; opłaty za lokalny podatek od nieruchomości związany z utrzymaniem lokalu mieszkalnego

w części proporcjonalnej do powierzchni zajmowanej przez biuro oraz czy

#61485; opłaty za usługi telefoniczne i dostęp do internetu stanowią w całości koszty uzyskaniaprzychodów (faktury wystawiane przez dostawców na firmę zgodnie z podpisaną umową).

Zdaniem Pana zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opłaty za czynsz, fundusz remontowy, energię elektryczną i lokalny podatek od nieruchomości jest kosztem uzyskania przychodu w części proporcjonalnej do powierzchni zajmowanej przez biuro, natomiast opłaty za usługi telefoniczne i dostęp do internetu jest kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku stwierdza się, że zgodnie z zapisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wyżej wymienionej ustawy.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów części wydatków związanych z używaniem własnego mieszkania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wynika to z ogólnej definicji kosztów uzyskania przychodów zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Art. 23 wymienionej wyżej ustawy nie zawiera żadnych ograniczeń dotyczących odliczania części wydatków za mieszkanie wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej. Wobec powyższego w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w mieszkaniu, do kosztów uzyskania przychodów zaliczona może być ta część wydatków związana z używaniem własnego lokalu wynikająca z dokumentu potwierdzającego jego poniesienie w wysokości wynikającej z proporcji powierzchni zajmowanej na działalność gospodarczą w stosunku do powierzchni całego lokalu. W podobny sposób należy postąpić w przypadku rozliczania kosztów energii elektrycznej bez odrębnego licznika wskazującego pobór energii elektrycznej na potrzeby działalności gospodarczej. Natomiast z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na usługi telefoniczne i dostęp do internetu umowa z dostawcą tych usług została podpisana przez Pana firmę. Zatem jeżeli usługi te będą wykorzystywane tylko dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej to zgodnie z zapisem art. 22 ust. 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone w wysokości wynikającej z dokumentu potwierdzającego ich poniesienie.

Dlatego też Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek podziela Pana stanowisko i w tym zakresie orzekł jak na wstępie.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika