1. Czy przychód w Pana działalności występuje w momencie, kiedy są powierzane Panu środki (...)

1. Czy przychód w Pana działalności występuje w momencie, kiedy są powierzane Panu środki finansowe, czy też w momencie, kiedy z zainwestowanych środków i ich sprzedaży osiągnie Pan przychód (zysk/stratę). 2. Czy wypłacone zgodnie z umową ustalone odsetki może Pan zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 14 ?a?, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej pytania nr 1 zawartego we wniosku z dnia 5 lutego 2007r. za nieprawidłowe natomiast stanowisko w części dotyczącej pytania nr 2 zawartego we wniosku z dnia 5 lutego 2007r. za prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dnia 21.01.2007r. rozpoczął Pan działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego o numerze PKD 65.23.Z. Działalność ta polega na lokowaniu w papiery wartościowe środków finansowych, powierzonych Panu na podstawie umów przez osoby fizyczne. Podpisane umowy zobowiązują Pana do wypłacania osobom powierzającym Panu środki finansowe odsetek od powierzonej kwoty w regularnych odstępach czasu do dnia wygaśnięcia umowy. Dla prowadzonej działalności gospodarczej wybrał Pan formę opodatkowania polegającą na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, a podatek dochodowy opłaca Pan według stawki 19% (tzw. podatek liniowy).

W swoim wniosku pyta Pan między innymi:1. Czy przychód w Pana działalności występuje w momencie, kiedy są powierzane Panu środki finansowe, czy też w momencie, kiedy z zainwestowanych środków i ich sprzedaży osiągnie Pan przychód (zysk/stratę). 2. Czy wypłacone zgodnie z umową ustalone odsetki może Pan zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej.

Zdaniem Pana:

odnośnie pytania 1:

Środki powierzone Panu nie stają się Pana własnością (podlegają w całości zwrotowi w ustalonym terminie) czyli zyskiem i dlatego Pana zdaniem nie powinny być zaliczone do przychodu. Natomiast kwota, która wyniknie z różnicy między zakupem papierów wartościowych a ich zbyciem jest według Pana przychodem.

odnośnie pytania 2:

Wypłacone zgodnie z umową ustalone odsetki Pana zdaniem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ są wypłacone ze środków finansowych, które są Pana przychodem.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

odnośnie pytania 1:

Zgodnie z zapisem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz.

U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r. ?za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług?. W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 14 ust. 1c wyżej wymienionej ustawy za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo2) uregulowania należności.

Z powyższej regulacji prawnej wynika, że w przypadku działalności usługowej przychód powstaje w dniu wykonania usługi nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W przypadku prowadzonej przez Pana działalności w zakresie usług pośrednictwa finansowego w momencie zawarcia umowy o pośrednictwo finansowe, której wzór załączył Pan do zapytania, i przekazaniu Panu przez ?powierzającego? środków finansowych ? powstaje u Pana przychód z działalności gospodarczej.

Przekazanie przez ?powierzającego? środków finansowych w kwocie wynikającej z zawartej umowy stanowi realizację zobowiązania tej osoby względem Pana w związku z zawartą umową o usługi pośrednictwa finansowego, a tym samym kwota powierzonych Panu środków finansowych stanowi należny i faktycznie otrzymany przychód z działalności gospodarczej.

Powierzonymi Panu środkami może Pan swobodnie dysponować. Zakupu i sprzedaży papierów wartościowych dokonuje Pan we własnym imieniu i na własny rachunek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wypłata ustalonych umową odsetek, czy też zwrot nakładów finansowych powierzonych przez zlecającego usługę jest niezależna od wyników Pana inwestowania na rynkach finansowych.

Nie można także uznać za właściwe Pana stwierdzenie zawarte w punkcie pierwszym wniosku o interpretację, że przychodem Pana z działalności gospodarczej jest kwota wynikająca z różnicy między zakupem papierów wartościowych a ich zbyciem ? gdyż w świetle przytoczonych wcześniej przepisów art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem jest cała kwota należna z tytułu zbycia papierów wartościowych a nie tylko różnica pomiędzy wartością za którą Pan zbywa papiery wartościowe, a nakładami poniesionymi w związku z ich nabyciem.

odnośnie pytania 2:

Zgodnie z zapisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, że kosztem uzyskania przychodów są wszelkie wydatki podatnika, pod warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma, bądź może mieć, wpływ na wielkość osiągniętego przychodu i nie jest wymienione w art. 23 cytowanej wyżej ustawy.

Wyplata odsetek jest jednym z warunków zawartych w umowie o pośrednictwo finansowe, bez którego nie doszłoby do zawarcia przedmiotowej umowy. Zagwarantowanie ich wypłaty warunkuje powierzenie Panu środków finansowych, a co za tym idzie osiągnięcie przez Pana przychodu z działalności gospodarczej.

Mając zatem na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny jak również obowiązujące przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek podziela Pana stanowisko w kwestii, iż wypłacone zgodnie z umową ustalone odsetki może Pan zaliczyć do kosztów Pana działalności gospodarczej. Z tym, że stanowią one koszt z uwagi na związek celowościowy z osiąganym przychodem ? o którym mowa w przytoczonym art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie ze względu na sam fakt, że są wypłacone ze środków będących Pana przychodem, jak argumentuje to Pan w złożonym wniosku.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek informuje, że problemy podniesione w pytaniu nr 3 i 4 będą przedmiotem odrębnych postanowień.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika