Czy będę mogła uznać poniesione koszty prenumeraty gazety giełdowej ?P? oraz prowizji i odsetek (...)

Czy będę mogła uznać poniesione koszty prenumeraty gazety giełdowej ?P? oraz prowizji i odsetek bankowych jako koszt uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych?

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 29 czerwca 2007 roku uzupełnionym w dniach 27 lipca 2007 r. oraz 9.08.2007 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w związku z inwestycjami na rynku papierów wartościowych dokonuje Pani prenumeraty gazety giełdowej ?P? oraz zaciągnęła Pani kredyt bankowy na zakup papierów wartościowych na rynku pierwotnym, a także kredyt na rachunku inwestycyjnym w Biurze Maklerskim, gdzie celem kredytowania jest nabycie papierów wartościowych na rynku pierwotnym lub wtórnym GPW. W związku z zaciągniętymi kredytami poniosła Pani znaczne koszty ich obsługi w postaci prowizji bankowych oraz odsetek.

Stoi Pani na stanowisku, iż będzie Pani mogła uznać poniesione koszty prenumeraty gazety giełdowej ?Parkiet? oraz prowizji i odsetek bankowych jako koszt uzyskania przychodu ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych ? od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Zgodnie z brzmieniem art. 30b ust. 2 pkt 1 cytowanej powyżej ustawy, w przypadku zbycia papierów wartościowych dochodem o którym mowa w ust. 1 będzie różnicą między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami ich uzyskania, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt. 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 22 ust. 1 cytowanej powyżej ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie m. innymi udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Każdy wydatek poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu, poza wymienionymi w art. 23 ust. 1 w/w ustawy będzie stanowił koszt uzyskania przychodu. Poniesienie tych wydatków winno mieć bezpośredni wpływ na wysokość osiągniętego przychodu i pozostawać w związku o charakterze przyczynowo ? skutkowym lub gospodarczym z uzyskanym przychodem.

A zatem w opisanej przez Panią sytuacji koszty nabycia prasy o tematyce ściśle związanej z inwestowaniem na giełdzie papierów wartościowych, zapłacona prowizja bankowa oraz odsetki należne od kredytu zaciągniętego na zakup akcji stanowić będą koszty uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Ponadto wydatki poniesione na nabycie akcji będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dopiero z chwilą ich sprzedaży.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika