W jaki sposób podatnik powinien rozliczyć się z podatku za 2004r. w opisanej sytuacji?

W jaki sposób podatnik powinien rozliczyć się z podatku za 2004r. w opisanej sytuacji?


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 9.03.2005r. (uzupełnionym w dniu 22.04.2005r. - data nadania na poczcie) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2004r. był Pan zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w firmie X Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. W dniu 9.03.2005r. otrzymał Pan informację z w/w firmy, że ze względu na obiektywne trudności jakie wystąpiły w firmie, nie otrzyma Pan w ogóle informacji PIT-8b.

Zdaniem Pana w opisanej sytuacji, dokona Pan rozliczenia podatku dochodowego na podstawie własnych wyliczeń.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowy od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zmian./ źródłem przychodów jest między innymi działalność wykonywana osobiście, przez którą zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. 'a' powołanej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2004r. - rozumie się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Ponadto, stosownie do art. 45 ust. 1 w/w ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym.

W świetle art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, (...), imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. (...).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż niezależnie od faktu, czy podatnik otrzymał informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy czy jej nie otrzymał, na podatniku ciążył obowiązek złożenia zeznania podatkowego, w którym należało wykazać wszystkie dochody podlegające opodatkowaniu, w tym również otrzymane w ciągu roku podatkowego należności z tytułu wykonanych umów zleceń, o których mowa we wniosku.

W przypadku otrzymania informacji PIT-11/PIT-8b za 2004r. po upływie terminu do złożenia zeznania i jeżeli dane w niej zawarte będą się różnić od wykazanych przez Pana w rocznym zeznaniu podatkowym, powinien Pan złożyć stosowną korektę za ten rok.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika