Czy w opisanej sytuacji prowizję oraz odsetki od kredytu można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu?

Czy w opisanej sytuacji prowizję oraz odsetki od kredytu można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu?


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 14.04.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że korzystała Pani z kredytu na zakup papierów wartościowych będących przedmiotem publicznego obrotu na rynku regulowanym, od którego w 2004r. została zapłacona prowizja oraz odsetki.

Zdaniem wnioskodawcy w opisanej sytuacji, wydatki związane z opłatą prowizji i zapłatą odsetek są kosztami uzyskania przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Definicję kosztów uzyskania przychodów określa art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmian.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...).

Istotną przesłanką zaliczenia poniesionego przez podatnika wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem.

Wykazane przez Panią we wniosku wydatki związane z odpłatnym zbyciem akcji nie zostały wymienione w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika