Pyta Pani czy musi Pani zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości w sutyacji gdy nieruchomość (...)

Pyta Pani czy musi Pani zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości w sutyacji gdy nieruchomość została 10 lat temu w drodze spadku, a zniesienie współwłasności nastąpiło w ubiegłym roku

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W dniu 9 sierpnia 2006 roku do tutejszego Urzędu wpłynął Pani wniosek złożony w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./. Przedmiotowy wniosek zawiera pytanie między innymi z zakresu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nieodpłatnie zniesionej współwłasności.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że 10 lat temu otrzymała Pani w spadku po ojcu i darowiźnie od matki udział w nieruchomości wynoszący 1/4 części nieruchomości. Pozostałą część nieruchomości otrzymały Pani trzy siostry w częściach równych po 1/4. Obecnie postanowiłyście Panie sprzedać nieruchomość, z tym że jedna z sióstr na połowie działki postanowiła wybudować dom, a druga połowa została przeznaczona do sprzedaży innej osobie. W tym celu podzieliły Panie działkę na dwie równe części, zniosłyście Panie współwłasność między siostrami, i każda będzie sprzedawać oddzielnie swoją część. W wyniku zniesienia współwłasności pozostała Pani właścicielką dokładnie tej samej powierzchni działki.

Pyta Pani czy musi Pani zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości

Stoi Pani na stanowisku, że skoro swoją część otrzymała Pani w spadku i darowiźnie wiele lat temu i w wyniku zniesienia współwłasności nabyła Pani taką samą powierzchnię nieruchomości przychód z jej sprzedaży nie będzie opodatkowany.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem podlegają dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Uzyskane przychody ze sprzedaży są wolne od podatku bez względu na okres w jakim zostaną zbyte, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny (art. 21 ust. punkt 32 lit. d) .

Użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy pojęcie ?nabycie? nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy podatkowej na własne jej potrzeby, ustawa nie określa szczególnych sposobów nabycia, czy wyjątków od jego potocznego rozumienia. Dlatego też należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie rzeczy w sensie potocznym, językowym. W wyniku zniesienia współwłasności nastąpi nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowiła przedmiot własności.

W konsekwencji należy uznać, że opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym będzie podlegać tylko ta część nieruchomości która przekracza wielkość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy, oraz gdy sprzedaż tej części nastąpi przed upływem 5 lat od jej nabycia.

W Pani przypadku sprzedaż otrzymanego w wyniku zniesienia współwłasności udziału w nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie ww. art. 21 ust. 1 punkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w wyniku zniesienia współwłasności nabyła Pani udziały w części nie przekraczającej udziału spadkowego.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. z 2004 r. Nr 253 poz. 2532 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika