Czy w związku ze sprzedażą mieszkania podatniczka winna zapłacić podatek?

Czy w związku ze sprzedażą mieszkania podatniczka winna zapłacić podatek?

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 3 stycznia 2006 roku, uzupełnionym dnia 16 lutego 2006 roku, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 12 kwietnia 2005 roku dokonała Pani sprzedaży mieszkania, którego była Pani współwłaścicielem oraz zamieszkiwała w nim Pani dłużej niż 5 lat /od 1996 roku/. Następnie w dniu 30 września 2005 roku nabyła Pani mieszkanie, które w dniu 29 listopada 2005 roku darowała synowi i synowej.

W związku z powyższym zadaje Pani pytanie, czy w związku z powyższymi czynnościami winna zapłacić podatek.

Stoi Pani na stanowisku, iż nie ma żadnych zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego związanych z dokonanymi transakcjami.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów (z pewnymi zastrzeżeniami) jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Na podstawie art. 28 ust. 2 powołanej ustawy, podatek od przychodu z tego tytułu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż w Pani przypadku przychód z odpłatnego zbycia mieszkania, nabytego w 1996 roku, zwolniony będzie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika