Czy w opisanej sytuacji sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym (...)

Czy w opisanej sytuacji sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym czy należy ją zaliczyć jako przychód z działalności gopodarczej?


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 4.02.2005r. (uzupełnionym w dniu 14.04.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2003r. wraz z małżeństwem X dokonali Państwo zakupu gruntu budowlanego przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową. Po przygotowaniu koniecznej dokumentacji projektowej i uzyskaniu pozwolenia na wybudowanie budynku mieszkalnego z 11 mieszkaniami rozpoczęli Państwo budowę. Mieszkania miały być przeznaczone na wynajem. Z uwagi na brak środków finansowych na prowadzenie budowy sprzedali Państwo mieszkania w trakcie budowy. W okresie od końca 2003r. do kwietnia 2004r. zostały zawarte umowy przedwstępne. Umowy w formie aktów notarialnych o ustanowieniu odrębnej własności i sprzedaży lokali mieszkalnych zostały zawarte w okresie od 2.03.-5.04.2005r.

Zdaniem Państwa w opisanej sytuacji, po zapłaceniu podatku VAT od przeprowadzonych transakcji będą Państwo zobowiązani do zapłacenia podatku dochodowego od zysku z budowy na zasadach ogólnych, natomiast nie będzie obowiązywał zryczałtowany 10% podatek dochodowy od przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 :

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle definicji zawartej w art. 5a ust. 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkową wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i powołane przepisy ustawy o podatku dochodowym należy przyjąć, iż przeprowadzone transakcje należałoby potraktować jako przychody uzyskane z działalności gospodarczej, które będą opodatkowane na zasadach określonych w powołanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika