Czy możliwe jest odliczanie podatku VAT od faktur zakupu usług hotelowych i gastronomicznych w przypadku (...)

Czy możliwe jest odliczanie podatku VAT od faktur zakupu usług hotelowych i gastronomicznych w przypadku firmy, która zajmuje się organizowaniem imprez okolicznościowych i konferencji.


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 30 czerwca 2006 roku, uzupełnionym dnia 3 sierpnia 2006 roku, za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie organizowania imprez okolicznościowych i konferencji. W większości przypadków koszty związane z noclegami i gastronomią kupowane na potrzeby organizacji konferencji stanowią 70-80% ogólnych kosztów.

Strona wystąpiła z zapytaniem, czy możliwe jest odliczanie podatku VAT od faktur zakupu usług hotelowych i gastronomicznych w przypadku firmy, która zajmuje się organizowaniem imprez okolicznościowych i konferencji.

Strona stoi na stanowisku, iż przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu usług noclegowych i gastronomicznych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. 54, poz. 535 ze zm./ obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a/. przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b/. nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Zatem w myśl wyżej cytowanych przepisów, wnioskodawcy prowadzącemu działalność gospodarczą w zakresie organizacji imprez okolicznościowych i konferencji nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług gastronomicznych i noclegowych związanych z organizacją określonej imprezy.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika