Jakie są konsekwencje podatkowe w zakresie podatku VAT, związane ze sprzedażą lokali mieszkalnych, (...)

Jakie są konsekwencje podatkowe w zakresie podatku VAT, związane ze sprzedażą lokali mieszkalnych, w sytuacji, kiedy budynki, w których znajdują się te lokale były wybudowane na działkach wniesionych do majątku Spółki.


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 6 listopada 2006 roku, uzupełnionym dnia 21 grudnia 2006 roku, za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wspólnicy spółki cywilnej, małżonkowie Szczygielscy posiadają w ramach wspólnoty majatkowej, nieruchomości gruntowe /działki/ pod zabudowę. W dniu 25.05.2006 r. małżonkowie zawarli spółkę cywilną, której celem jest sprzedaż lokali mieszkalnych wybudowanych na wyżej wymienionych działkach. Grunty te zostały częściowo wniesione do Spółki.Od dnia 6 listopada 2006 roku działka, na której prowadzona jest budowa stanowi własność spółki cywilnej. Kolejne działki, na których planowana jest budowa domów mieszkalnych staną się własnością spółki przed rozpoczęciem procesu budowy.Sprzedawane przez spółkę lokale mieszkalne stanowią części obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt. 12 ustawy o VAT. Tj. budynków mieszkalnych rodzinnych stałego zamieszkania. Ponadto dostawa wymienionych wyżej lokali następuje przed pierwszym zasiedleniem w rozumieniu art. 2 pkt. 14 ustawy o VAT.Spółka wystąpiła z zapytaniem, jakie są konsekwencje podatkowe w zakresie podatku VAT, związane ze sprzedażą lokali mieszkalnych, w sytuacji, kiedy budynki, w których znajdują się te lokale były wybudowane na działkach wniesionych do majątku Spółki.

Spółka stoi na stanowisku, iż dostawa przedmiotowych lokali przez Spółkę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 7%, przy czym podstawę opodatkowania stanowi łączna wartość lokalu wraz z gruntem, a podatnikiem VAT jest zawsze Spółka.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) ? dalej ustawa o VAT ? opodatkowaniu podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towary w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W świetle art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość stanowiąca teren zabudowany, grunt stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości według stawki podatku od towarów i usług właściwej dla budynku lub budowli albo części takich budynków lub budowli.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b w.cyt. ustawy o VAT od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych stosuje się stawkę w wysokości 7%. W świetle powyższego, dokonywana przez Spółkę sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z gruntem podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika