Czy transakcja sprzedaży gruntu nabytego w drodze darowizny, którą planuje Pan zawrzeć w tym roku (...)

Czy transakcja sprzedaży gruntu nabytego w drodze darowizny, którą planuje Pan zawrzeć w tym roku będzie obciążona podatkiem VAT?

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 29 czerwca 2007 roku za prawidłowe w zakresie pytania dotyczącego planowanej sprzedaży gruntu.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 29 czerwca 2007 roku do tutejszego Urzędu wpłynął Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa (tj Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 2007 roku, zamierza Pan (wraz z córką) zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży działek na rzecz jednej z firm deweloperskich. Swój udział w gruncie wynoszący #189; części nabył Pan na podstawie umowy darowizny w 1995 roku i nie zawierał Pan umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej ustrój wspólności ustawowej. Grunt ten nabył Pan bez żadnych dopłat. Na gruncie, który jest przedmiotem sprzedaży, nabywca ma zamiar wybudować osiedle mieszkaniowe. Po 1 maja 2004 roku, dwukrotnie dokonał Pan sprzedaży gruntu: w marcu 2006 roku oraz w październiku 2006 roku; dotychczasowe transakcje dotyczyły również części gruntów nabytych w drodze darowizny.

Zadaje Pan pytanie: Czy transakcja sprzedaży którą planuje Pan zawrzeć w tym roku będzie obciążona podatkiem VAT?

Stoi Pan na stanowisku, że sprzedaż gruntu nabytego w drodze darowizny na prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest działalnością gospodarczą polegającą na obrocie nieruchomościami i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 roku poz.535 z poźn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Za towary w świetle art. 2 pkt. 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Jak wynika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Z powyższej definicji działalności gospodarczej wynika zatem, że jest nią przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, w pewnym horyzoncie czasowym. Działalnością gospodarczą na potrzeby podatku od towarów i usług jest także wykonywanie sporadycznie, a nawet jednorazowo czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1, jednakże jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonania tych czynności wskazują na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy. Podkreślić należy, iż przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia ?zamiaru?. Koniecznym zatem staje się odwołanie do wykładni językowej. Słownik języka polskiego słowo częstotliwość opisuje jako ?częste występowanie, powtarzanie się jakiejś czynności czy zjawiska?. Zamiarem zaś jest jakiś plan, projekt, intencja zrealizowania czegoś.

Analizując powyższe reguły słownikowe należy dojść do wniosku, iż w przypadku, gdy osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej, dokonuje sprzedaży swego prywatnego majątku, jeżeli wykonuje to w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem powtarzania i nie zmierzają do nadania im stałego charakteru, a towary te nie były nabywane jedynie w celu ich zbycia ? to wykonywanych przez taką osobę czynności dostawy gruntu nie można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług

W omawianej sprawie Strona dokonuje sprzedaży majątku w warunkach nie wskazujących na zamiar ich powtarzania i nadania im zorganizowanego charakteru działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług ? zbywana nieruchomość - jak wynika z dokumentów ? została stronie darowana na cele gospodarstwa rolnego. Zgodnie z obowiązującą zasadą sprawiedliwości podatkowej nakazującą w tych samych okolicznościach traktować podatników w sposób równy nie można akceptować sytuacji, w której nie podlega opodatkowaniu podatnik posiadający dużą nieruchomość, który znajduje nabywcę gotowego kupić tę nieruchomość w całości, zaś płacić podatek od towarów i usług miałby podatnik, który ma nieruchomość o takiej samej powierzchni i zamiar jej sprzedaży lecz nie mogąc znaleźć nabywcy dzieli nieruchomość i sprzedaje ją w częściach rożnym nabywcom. Reasumując zbycie przez Stronę nieruchomości nawet w częściach nie podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika