1.Czy przy dokonaniu przyszłych transakcji zostanie obciążona podatkiem VAT, transakcja sprzedaży (...)

1.Czy przy dokonaniu przyszłych transakcji zostanie obciążona podatkiem VAT, transakcja sprzedaży dokonana w dniu 10 marca 2006 r.?2.Czy przy dokonaniu którejkolwiek z przyszłych transakcji obciążone one będą podatkiem VAT?

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 2007 roku zamierza Pan wnieść działkę nr 0 położoną w Warszawie przy ulicy O jako wkład niepieniężny (aport) do spółki komandytowej. Spółka ta utworzona została z inną osobą prywatną oraz ze spółką z o.o. Ponadto zamierza Pan przekazać w formie darowizny działkę nr 1 położoną w Warszawie przy ulicy K dwóm córkom po dokonaniu podziału działki. Ponadto planuje Pan sprzedaż na rzecz spółki komandytowej, której jet Pan współwłaścicielem inne działki o numerach ... gdzie powstanie osiedle mieszkaniowe. Jednocześnie nadmienia Pan, iż w dniu 10 marca 2006 r. sprzedana została na rzecz firmy deweloperskiej działka nr 1 położona w Warszawie.

Porady prawne

W związku z w/w stanem faktycznym sformułował Pan pytania: 1.Czy przy dokonaniu przyszłych transakcji zostanie obciążona podatkiem VAT, transakcja sprzedaży dokonana w dniu 10 marca 2006 r.?2.Czy przy dokonaniu którejkolwiek z przyszłych transakcji obciążone one będą podatkiem VAT

Stoi Pan na stanowisku, iż dokonanie wyżej wymienionych transakcji nie może rodzić skutków konieczności opodatkowania podatkiem VAT transakcji dokonanej w dniu 10 marca 2006 r.Wniesienie do spółki aportu w postaci nieruchomości gruntowej nie powoduje utraty własności, lecz powoduję tylko zmianę sposobu jej użytkowania, a więc nie rodzi obowiązku opodatkowania podatkiem VAT. Sprzedaż nieruchomości, które stanowiły część gospodarstwa rolnego, to jest działek o numerach .. powstałych po podziale działki numer 1 ( otrzymanej w drodze spadku darowizny i zniesienia współwłasności) niezależnie czy sprzedaż dokonana będzie na rzecz spółki własnej, czy też trzeciej osoby prawnej lub prywatnej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż jest to wyprzedaż majątku własnego. Majątek ten nie został nabyty w celu prowadzenia działalności polegającej na obrocie nieruchomościami.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje: Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm./ Minister Finansów określił katalog czynności, które korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Według § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne ( aporty ) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.Za towary w świetle art. 2 pkt. 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Jak wynika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że nieruchomość, która będzie przedmiotem dostawy stanowi majątek osobisty (nieruchomość tą Strona nabyła w drodze spadku, darowizny i zniesienia współwłasności) i nie została nabyta w celu dokonania dalszej odsprzedaży. W świetle wyżej przedstawionych okoliczności Naczelnik tutejszego Urzędu zauważa, że zamiarem Strony nie jest stała, zorganizowana sprzedaż działek budowlanych, a jedynie sprzedaż działki stanowiącą majątek osobisty. Dlatego też transakcja o charakterze prywatnym nie stanowi przedmiotu opodatkowania VAT.

Z uwagi na powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, że Strona sprzedając działki nie będzie miała statusu podatnika podatku od towarów i usług. Nie jest bowiem działalnością handlową, a zatem i gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 powołanej ustawy sprzedaż majątku własnego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży. Sprzedaż ? nawet kilkukrotna przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie były nabyte w celu ich odsprzedaży nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu. Ponadto przekazanie w formie darowizny działki nie mieści się w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług

Podsumowując należy zatem uznać, że wniesienia wkładu niepieniężnego, darowizna i zbycie nieruchomości (nawet w częściach) należącej do Pana nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji. Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika