Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntów mieszczących się (...)

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntów mieszczących się w dzielnicy Warszawy oraz gminie Białołęka, przeznaczonych na cele budowlane.

Z pisma z dnia 20.09.2006r. wynika, iż Wnioskodawca kupił działkę budowlaną w dzielnicy Warszawy dnia 05.05.2000r. Jednak nie otrzymał pozwolenia na budowę ze względu na brak planu miejscowego. Drugą działkę rolną, położoną w dzielnicy Białołęka zakupiono 21.06.2002r. na współwłasność. Zniesienie współwłasności nastąpiło dnia 02.06.2003r. poprzez podzielenie tej działki na dwie.

Strona zwraca się z pytaniem czy sprzedaż obu działek należy opodatkować podatkiem od towarów i usług? Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż ta nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdyż działki te były zakupione w celu budowy dla siebie domu.

Porady prawne

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy definiuje dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel. Natomiast towarami w myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy są rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają więc dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych - tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

Przepis art. 15 ust.1 cyt. wyżej ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei zgodnie z art. 15 ust.2 w/w ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powołanych przepisów dostawa gruntu podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca ujawnia zamiar sprzedaży dwóch działek. Natomiast tut. organ podatkowy jest w posiadaniu złożonych przez Wnioskodawcę deklaracji o osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych (PIT-23- szt. 18), z których wynika że Strona dokonywała wielokrotnie sprzedaży nieruchomości.

Zatem, biorąc pod uwagę złożone zeznania PIT-23 oraz zawartą we wniosku informację, tut. organ podatkowy stwierdza, że czynność sprzedaży jest wykonywana w sposób częstotliwy. W związku z tym dokonaną przez Wnioskodawcę dostawę gruntu zgodnie z powołanym art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, należy sklasyfikować jako działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu.

W myśl art. 113 ust. 13 pkt 1d) powoływanej wyżej ustawy, zwolnień od podatku od towarów i usług, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się m. in. do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Powyższe oznacza, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów, niezależnie od wielkości swoich obrotów są podatnikami podatku od towarów i usług, i stosownie do art. 96 ust. 1 obowiązani są przed dniem wykonania pierwszej dostawy nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika