Pytanie dotyczy korekty podatku od towarów i usług naliczonego w przypadku rozszerzenia usług świadczonych (...)

Pytanie dotyczy korekty podatku od towarów i usług naliczonego w przypadku rozszerzenia usług świadczonych z wykorzystaniem remontowanych nieruchomości (opodatkowanych podatkiem od towarów i usług) o usługi zwolnione z tego podatku.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 22.09.2006r. (wpływ do Urzędu Skarbowego 27.09.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej korekty podatku od towarów i usług naliczonego w przypadku rozszerzenia usług świadczonych z wykorzystaniem remontowanych nieruchomości (opodatkowanych podatkiem od towarów i usług) o usługi zwolnione z tego podatku,


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów postanawia:

Porady prawne


uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż podatnik od maja 2004 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą ?C? (jest podatnikiem podatku od towarów i usług).

W ramach prowadzonej działalności podatnik remontuje pałac w miejscowości X oraz dokonuje adaptacji siedliska w miejscowości Y na budynki wypoczynkowe w gospodarstwie agroturystycznym.

W przypadku siedliska w miejscowości Y zakupione budynki zostały praktycznie wyburzone w całości, a na ich miejsce powstają nowe obiekty. Według informacji zawartych we wniosku obydwie nieruchomości, po wyremontowaniu będą stanowiły gospodarstwa agroturystyczne lub pensjonaty i zostaną wykorzystane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Po zakończeniu remontu obydwie nieruchomości zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych, a wydatki związane z realizowanymi inwestycjami powiększą wartość początkową środków trwałych, które zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą amortyzowane po oddaniu nieruchomości do użytkowania.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż z chwilą podjęcia decyzji o rozszerzeniu zakresu świadczonych usług dodatkowo o usługi zwolnione z podatku od towarów i usług, powstaje obowiązek korygowania podatku od towarów i usług naliczonego przez 10 kolejnych lat od chwili oddania środków trwałych do użytkowania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów informuje, iż na podstawie art. 14a § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej Naczelnik Urzędu Skarbowego, na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, po przedstawieniu przez podatnika stanu faktycznego oraz własnego stanowiska.

Z wniosku podatnika wynika, że zamierza ona rozszerzyć działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług o usługi zwolnione.

Zgodnie z art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 cyt. ustawy.

W przypadku rozszerzenia usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług o usługi zwolnione powstaje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, gdyż zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje wyłącznie w przypadku wykorzystywania zakupionych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podatnik może obniżyć podatek należny o taką część kwoty podatku naliczonego, którą może proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia.

Zgodnie z art.91 ust.1 ww. ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego.

Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

W myśl art.91 ust.2 ww. ustawy, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości ? w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości ? jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty (art. 91 ust. 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 91 ust. 8 ww. ustawy korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika