Opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia Prezesa Zarządu Spółki otrzymywanego za (...)

Opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia Prezesa Zarządu Spółki otrzymywanego za prowadzenie spraw spółki

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 15.11.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 21.11.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia Prezesa Zarządu Spółki otrzymywanego za prowadzenie spraw spółki, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Spółka jest kierowana przez jednoosobowy zarząd. Funkcję prezesa zarządu sprawuje nieodpłatnie jeden ze wspólników, którego łączy ze Spółką wyłącznie stosunek wewnątrzkorporacyjny, powstały na podstawie powołania na to stanowisko przez Zgromadzenie Wspólników. Zgromadzenie Wspólników zamierza przyznać prezesowi zarządu wynagrodzenie za prowadzenie spraw Spółki i wykonywanie innych obowiązków wynikających z Kodeksu Spółek Handlowych, umowy Spółki i uchwał Zgromadzenia. Spółka nie zawiera z Prezesem żadnej dodatkowej umowy, ani o pracę ani cywilnoprawnej. Zdaniem wnioskodawcy wynagrodzenie prezesa zarządu z tytułu pełnionej funkcji kwalifikuje się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z art. 15 ust. 2 w/w ustawy wynika natomiast, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Zgodnie zaś z art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Zatem należy rozpatrzyć czy warunki wymienione w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zostały spełnione, aby przychody otrzymywane z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu nie były uznane za samodzielnie wykonywaną działalność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

W ocenie tut. organu podatkowego, akt powołania na Prezesa zarządu tworzy stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności. Akt ten wraz z umową Spółki, uchwałą Zgromadzenia Wspólników oraz przepisami Kodeksu Handlowego określa warunki wykonywania funkcji przez Prezesa zarządu, jego wynagrodzenie i odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności.

Zatem wykonywane czynności nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 15.11.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika