Czy zasądzone wyrokiem Sądu i otrzymane od Agencji Mieszkaniowej, ustawowe odsetki od odszkodowania (...)

Czy zasądzone wyrokiem Sądu i otrzymane od Agencji Mieszkaniowej, ustawowe odsetki od odszkodowania za bezumowne korzystaniez nieruchomości, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.07.2006r.(data wpływu do organu podatkowego 10.07.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, w kwestii opodatkowania wypłaconych na podstawie wyroku sądowego ustawowych odsetek od odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku? za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 10.07.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.Wnioskodawca pyta się, czy zasądzone wyrokiem Sądu i otrzymane od Agencji Mieszkaniowej , ustawowe odsetki od odszkodowania za bezumowne korzystaniez nieruchomości, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik otrzymałzasądzone wyrokiem Sądu odszkodowanie, z tytułu bezumownego korzystania przez Agencję Mieszkaniową z nieruchomości stanowiącej własność wnioskodawcy wraz z ustawowymi odsetkami.

Według oceny wnioskodawcy, otrzymane przez niego odsetki od odszkodowaniaza bezumowne korzystanie z nieruchomości zasądzonego przez Sąd na podstawie art. 225 ustawy ? Kodeks Cywilny, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznychzgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 3 i 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Zdaniem podatnika zasądzone odsetki są częścią odszkodowania, a zatem spełniają warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt. 3b ww. ustawy. Ponadto otrzymane odszkodowanie wraz z odsetkami służy naprawieniu szkody, więc nie stanowi żadnego przysporzenia majątkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku o podatku dochodowymod osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, art. 52,art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt. 3 i pkt. 3b ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych, zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów ustaw lub przepisów wykonawczych,z wyjątkiem wprost wymienionych odszkodowań, w tym wynikających z zawartych umów i ugód,a ponadto zwolnieniu podlegają inne odszkodowania (inne niż te, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów prawa) otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej,z wyjątkiem wskazanych w przepisie art. 21 ust. 1 pkt. 3b.

Odszkodowanie ze swej istoty jest związane z naprawieniem szkody i stanowi instytucję odrębną od odsetek za zwłokę w spełnieniu świadczenia pieniężnego.

Instytucję prawną odsetek reguluje art. 481 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.). Stanowi on, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może zażądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkodyi chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe.

Jak wynika z powyższego, szkoda nie stanowi podstawowej przesłanki powstania roszczeniao odsetki, a więc nie mają one charakteru odszkodowawczego. Są one związane z kwotą długu głównego, jednak źródło ich powstania różni się zasadniczo od źródła powstania długu głównego. Stanowią one rodzaj represji za bezpodstawne przetrzymywanie wbrew woli wierzyciela jego środków pieniężnych. Roszczenie odsetkowe nie jest częścią składową roszczenia głównego, gdyż opiera się na odrębnym stanie faktycznym oraz odrębnej podstawie materialno-prawnej.Zatem odsetki ustawowe od wypłaconego podatnikowi odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie są odszkodowaniem, a tym samym nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych określonego w art. 21 ust. 1 pkt. 3 i 3b ww. ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jednocześnie odsetki ustawowe, od wypłaconego podatnikowi przez Wojskową Agencję Mienia Wojskowego, odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie stanowią również podlegających zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych odsetek, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 95 ww. ustawy, gdyż nie są to odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 1.

W konsekwencji dochód z tytułu odsetek ustawowych od wypłaconego wnioskodawcy odszkodowania, należy zakwalifikować jako przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 9 w związku z art. 20 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych oraz wykazaniu w rocznym zeznaniu podatkowym z pozostałymi dochodami podatnika.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawionystan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wnioskuza nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionegoprzez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika