Pytanie podatnika dotyczy kwestii opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu realizacji opcji na akcje.

Pytanie podatnika dotyczy kwestii opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu realizacji opcji na akcje.


Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.09.2006r. (data wpływudo tut. organu podatkowego 27.09.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, w kwestii opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu realizacji opcji na akcje - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku ? za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


W dniu 27.09.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, odnośnie opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia akcji nabytych na warunkach preferencyjnych w wyniku realizacji przyznanych opcji na akcje oraz z tytułu otrzymania kwoty rozliczenia w związku z uczestnictwem podatnika w programie opcyjnym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest pracownikiem X Banku S.A. i uczestniczy w programie opcyjnym grupy XY, w ramach którego przyznane zostały nieodpłatnie opcje na akcje XY Group N.V., będącej akcjonariuszem głównego udziałowca banku. Opcje te są niezbywalne i po upływie trzech lat od daty przyznania, podatnik nabywa prawo do realizacji opcji. Realizacja może nastąpić poprzez: nabycie przez pracownika akcji Spółki po cenie określonej w momencie przyznania opcji lub otrzymanie od Spółki w dacie realizacji opcji kwoty rozliczenia w wysokości równej różnicy pomiędzy ceną rynkową akcjiw momencie realizacji opcji a ceną zagwarantowaną w momencie objęcia opcji. W przypadku niezrealizowania, opcja wygasa po upływie 10 lat od momentu jej otrzymania.

Bank nie ponosi kosztów zakupu akcji Spółki. Obciążają one w całości Spółkę. Bank ponosi jedynie koszty odsetkowe liczone od kwoty stanowiącej równowartość kwoty wydanej przez Spółkę na zakup akcji oraz koszty administrowania programu proporcjonalnie do liczby opcji przyznanych pracownikom Banku.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, wnioskodawca zwrócił sięo potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w świetle obowiązujących przepisów podatkowych. Zdaniem podatnika, dochód z tytułu odpłatnego zbycia akcji nabytych w związkuz realizacją opcji na akcje Spółki oraz dochód uzyskany w momencie otrzymania kwoty rozliczenia w związku z uczestnictwem pracownika w programie opcyjnym podlega opodatkowaniuna zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowymod osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródła przychodów ? nieograniczony obowiązek podatkowy.

Stosownie do zapisu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowymod osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) przychodem, z zastrzeżeniemart. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt. 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, przy czym pojęcie nieodpłatnych świadczeń nie zostało zdefiniowane na gruncie wymienionej ustawy. Pojęcie to wymaga analizy na tle konkretnego stanu faktycznego. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego ugruntował się pogląd, iż pod pojęciem nieodpłatnego świadczenia należy rozumieć zdarzenia prawneoraz zdarzenia faktyczne, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie w majątku danej osoby mające konkretny wymiar finansowy, przy czym otrzymanymi wartościami pieniężnymi są tylko takie wartości, które powiększają aktywa majątkowe danej osoby, a więc takie, którymi można swobodnie rozporządzać. Ponieważ niezbywalne i nieodpłatne opcje na nabycie akcji, nie mogą być przedmiotem obrotu gospodarczego, przyznanie ich podatnikowi przez spółkę XY Group N.V.,nie stanowi nieodpłatnego świadczenia. Zatem nie powoduje, w świetle art. 11 ust. 1 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych, powstania po stronie podatnika przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych .

Akcje są papierami wartościowymi inkorporującymi zarówno prawa, jak i obowiązki akcjonariusza w stosunku do spółki będącej emitentem akcji. Moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich otrzymania. Cechą papierów wartościowych, jakimi są akcjejest to, iż generują dochód w przyszłości; w postaci dywidendy, czy też ? w przypadkuich odpłatnego zbycia ? w postaci różnicy pomiędzy ceną nabycia, a ceną rynkową. Zatem nabycie akcji po preferencyjnej cenie w wyniku realizacji nieodpłatnie przyznanych opcji przez Spółkę,nie spowoduje uzyskania przez podatnika przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w momencie ich nabycia, zgodnie z art. 11 ust. 1ww. ustawy.

Przychód z tytułu udzielonej przy nabyciu akcji bonifikaty, powstanie dopiero w momencie sprzedaży tych akcji. W przypadku odpłatnego zbycia akcji nabytych przez pracowników spółki zależnej dochód podlegający opodatkowaniu ? w porównaniu do akcjonariuszy, którzy dokonali zakupu akcji po cenie emisyjnej ? ulegnie zwiększeniu o wartość świadczenia spółki XY Group N.V., co w konsekwencji skutkować będzie zwiększeniem obciążeń podatkowych z tytułu odpłatnego zbycia akcji. Powyższe stanowisko potwierdza zapis art. 23 ust. 1 pkt. 38 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie m.in. udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Przychód z tego tytułu należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych. Stosownie bowiem do treści art. 17 ust. 1 pkt. 6 lit. aww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawnąoraz papierów wartościowych. Natomiast kosztem uzyskania przychodu w momencie sprzedaży akcji, nabytych na preferencyjnych warunkach w wyniku realizacji nieodpłatnie przyznanych opcji przez zagraniczną spółkę, zgodnie z cytowanym art. 23 ust.

1 pkt. 38 ww. ustawy, będą faktycznie poniesione przez podatnika wydatki na nabycie (objęcie) akcji. W myśl art. 17 ust. 1 pkt. 10ww. ustawy przychodami z kapitałów pieniężnych są również przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.Na podstawie art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód określony w ust. 1 pkt 10 ustawy, powstaje w momencie realizacji praw wynikającychz pochodnych instrumentów finansowych, czyli z chwilą otrzymania przez wnioskodawcę (postawienia mu do dyspozycji) kwoty rozliczenia w związku z jego uczestnictwem w programie opcyjnym.

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowychlub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających zostały określone w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi,że od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniachw zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym zgodnie z treścią art. 30b ust. 2 pkt. 1 ww. ustawy, w przypadku zbycia papierów wartościowych (akcji nabytych w wyniku realizacji opcji na akcje przyznanych wnioskodawcy przez spółkę XY Group N.V.), dochodemo którym mowa w ust. 1, jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt. 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Natomiast zgodnie z treścią art. 30b ust. 2 pkt. 3 tej ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, jakimi są przyznane nieodpłatnie podatnikowi opcje na akcje spółki XY Group N.V. oraz z realizacji praw z nich wynikających (co ma miejscew przedstawionej we wniosku sytuacji), dochodem o którym mowa w ust. 1, jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tego tytułu a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38. Zatem dochodem ze zbycia akcji oraz z realizacji opcji poprzez wypłatę kwoty rozliczenia przez Spółkę podlegającym opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, będzie nadwyżka sumy przychodów z tego źródłanad kosztami ich uzyskania, które podatnik ma obowiązek wykazać na podstawie art. 30b ust. 5 i 6 ww. ustawy, do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt.1 ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawionystan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.
Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.


Referencje

ILPB2/415-503/08-2/JK, interpretacja indywidualna

ILPB2/415-504/08-2/ES, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-423/08-2/EK, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-429/08-2/EK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika