Czy papiery wartościowe nabyte przez nią w 1994 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (...)

Czy papiery wartościowe nabyte przez nią w 1994 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.03.2007r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 29.03.2007r.) sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, odnośnie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży akcji - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku ? za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.03.2007r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych w indywidualnej sprawie.

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatniczka otrzymała informację PIT-8C za 2006 rok, w której w części ?F? w pozycji ?55? wykazano przychódz odpłatnego zbycia papierów wartościowych firmy ?X?, uzyskany w 2006 rokuw wysokości 754,00zł. Wnioskodawczyni zaznacza, że nabyła te akcje w marcu 1994r.na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Nie posiada jednak dokumentu potwierdzajacego fakt nabycia ww. papierów wartościowych. Uzyskanie zaś jakichkolwiek informacji z Biura Maklerskiego dotyczących tych akcji wiązałoby się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, które powiększyłyby poniesioną przez podatniczkę stratę.

Zdaniem wnioskodawczyni, przedmiotowe papiery wartościowe nabyte przez nią w 1994 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak w związku z tym, że podatniczka nie posiada dokumentu ich nabycia, musi przychody z ich sprzedaży wykazać w zeznaniu PIT-38 za 2006 rok.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.Zgodnie natomiast z art. 30b ust 1 powołanej ustawy, od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym, w myśl ust. 2 pkt 1 tego artykułu, dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, osiągnięta w roku podatkowym. Do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych należą przede wszystkim: cena nabycia danego papieru wartościowego, opłata związana z posiadaniem rachunku w biurze maklerskim, koszty sprzedaży (np. opłata notarialna, prowizja). Dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonychw art. 27 (wg skali podatkowej) oraz art. 30c (wg stawki 19% uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej). Dochody te należy wykazać, po zakończeniu roku podatkowego,w zeznaniu podatkowym (PIT-38), o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy. W terminie określonym do złożenia tego zeznania, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy również wpłacić należny podatek zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy.

Jednocześnie, na mocy art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956), przepisów dotyczących opodatkowania dochodów ze zbycia papierów wartościowych uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r. nie stosuje się do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.,pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 roku.

Stosownie do zapisu powołanego art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r., zwolnione zostały od podatku dochodowego w okresieod dnia 1 stycznia 2001 roku do dnia 31 grudnia 2003 roku dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym poza giełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybieart. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754, z późn. zm.) - przy czym zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej.

W świetle powyższego przepisu, aby dochód uzyskany ze sprzedaży akcji był zwolnionyod podatku, muszą być łącznie spełnione trzy przesłanki, tj. nabycie zbywanych akcji zostało dokonane przed 1 stycznia 2004r.; nabycie nastąpiło w sposób określony w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r.; zbywane akcje są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi. Niespełnienie któregokolwiek z powyższych warunków wyklucza możliwość objęcia zwolnieniem dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji.

Warunkiem skorzystania przez podatnika ze zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży tych papierów wartościowych jest posiadanie dowodów (dokumentów) potwierdzających przedstawiony we wniosku stan faktyczny, tj. daty i sposobu zakupu akcjii ich sprzedaży. W zakresie udokumentowania transakcji dotyczących obrotu papierami wartościowymi nabytych przed 2004r., należy podkreślić iż samo oświadczenie podatnika dotyczące tych transakcji, nie poparte żadnymi dokumentami, nie wystarczy do potwierdzenia faktów związanych ze sposobem i czasem zakupu papierów wartościowych przed 2004 r.lub do udokumentowania kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodów z ich zbycia(np. kosztów związanych z ich zakupem). Ponieważ na podatniku ciąży obowiązek udokumentowania zdarzeń dotyczących ustalenia dochodu (lub poniesionej straty) oraz udowodnienie, że uzyskane dochody są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym,powinien on posiadać dokumenty źródłowe, z których powyższe fakty jednoznacznie by wynikały.

W świetle powołanych przepisów i przedstawionego stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r., z uwagi na brak dokumentów potwierdzających spełnienie warunków zawartych w dyspozycji art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychód z tytułu sprzedaży przez podatniczkę w 2006 roku akcji, wykazanyw informacji PIT-8C podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznychna zasadach określonych w art.30b ww. ustawy i wykazaniu w zeznaniu podatkowym PIT-38za 2006 rok.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe. Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionegoprzez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika