Pytanie dotyczy zakresu i sposobu stosowania art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku (...)

Pytanie dotyczy zakresu i sposobu stosowania art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.03.2007r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 10.04.2007r.) uzupełnionego pismem z dnia 08.05.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku ? za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 27.03.2007r. podatniczka wystąpiła o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatniczka pracujew X. Od września 2006r. X uczestniczy w realizacji projektu DISMARC współfinansowanego w 50% przez Komisję Europejską (w ramach programu pomocowego Econtentplus, nr umowy ECP-2005-CULT-038202). Projekt DISMARC nie jest realizowany w ramach funduszy strukturalnych. Jego koordynatorem zostało Radio Berlin Brandenburg. Celem projektu jest połączenie w ogólnoeuropejską sieć największych archiwów muzycznych, niedostępnych obecnie elektronicznie. Użytkownikami systemu będą fonoteki muzyczne, archiwa dźwiękowe uczelni akademickich i instytutów naukowych, archiwa radiowe, placówki kulturalne, a także indywidualni odbiorcy. Realizowanew ramach projektu zadania zgrupowane są w 5 pakietach. Zakres obowiązków podatniczki obejmuje wszystkie zadania objęte projektem. Jej wynagrodzenie jest pokrywane w 50%ze środków Instytutu Sztuki, a w 50% ze środków unijnych. Zaliczki na poczet podatku dochodowego pobierane są od całości wynagrodzenia. Środki unijne przekazywane z Komisji Europejskiej w trzech transzach, znajdują się na wyodrębnionym koncie X.

Według oceny wnioskodawczyni, w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, zostały spełnione warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ podatniczka jest bezpośrednio zaangażowana do realizacji celu programua otrzymywane przez nią dochody pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskieji znajdują się na wyodrębnionym koncie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt. 46 tej ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli: a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy; b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca ? bez względu na rodzaj umowy ? wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Stosownie do brzmienia cytowanego przepisu zwolnieniem z opodatkowania objętesą dochody podatników, jeżeli dochody te łącznie spełniają warunki wymienione w lit. a) i b) art. 21 ust. 1 pkt. 46 ww. ustawy, dotyczące pochodzenia środków bezzwrotnej pomocy przyznanychna podstawach wskazanych w lit. a) tego przepisu, podstawy prawnej uzyskanych dochodów,tj. umowy o pracę lub mowy cywilnoprawnej oraz bezpośredniej realizacji przez osobę fizyczną uzyskującą dochód, celu programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatniczka realizuje bezpośrednio cel projektu współfinansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy. Zatem jeżeli otrzymywane przez wnioskodawczynię wynagrodzenie w części finansowanej ze środków pomocowych,jest wypłacane bezpośrednio ze środków zagranicznych (czyli nie jest najpierw wypłacaneze środków krajowych a następnie refinansowane ze środków pomocowych) korzysta ono w tej części ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawionystan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wnioskuza prawidłowe. Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionegoprzez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika