Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlega odliczeniu od podstawy (...)

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania w pełnej wysokości, bez ograniczeń zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych


Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.08.2005r., złożonego w tut. organie podatkowym w dniu 16.08.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii uznania, iż darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania w pełnej wysokości, bez ograniczeń zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów


postanawia

Porady prawne


uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16.08.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii wysokości przysługującego odliczenia od dochodu za 2005r. z tytułu przekazanej darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i załączonego do pisma potwierdzenia odbioru darowizny wynika, iż w 2005r. dokonał Pan darowizny pieniężnej na rzecz Parafii Rzymsko-Katolickiej z przeznaczeniem na cele charytatywno-opiekuńcze.

Zdaniem Pana ww. darowizna przekazana w 2005r. na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez Parafię Kościoła Rzymsko-Katolickiego może być w całości wyłączona z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Ww. stanowisko oparł Pan na art. 55 ust. 7 ustawy z 17 maja 1989r. o stosunkach Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zmianami).

Jak wynika z treści ww. przepisu - darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają u darczyńców wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym bez żadnego limitu. Warunkiem uprawniającym podatników do odliczenia od dochodu darowizn przeznaczonych na tę działalność jest uzyskanie pokwitowania otrzymania darowizny przez kościelną osobę prawną oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

W świetle obowiązujących przepisów prawnych stanowisko Pana wyrażone we wniosku jest prawidłowe w kwestii przysługującego Panu odliczenia darowizny przekazanej na cele charytatywno-opiekuńcze na rzecz kościelnych osób prawnych w pełnej wysokości.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów zauważa, iż na mocy art. 6 pkt. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 143, poz. 1199) dokonano zmiany brzmienia ust. 6a i 6b art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) poprzez odwołanie treści ww. zapisów także do darowizn odliczanych na podstawie innych ustaw oraz dodano do art. 26 - ust. 6d w brzmieniu: 'Przepis ust. 7 stosuje się odpowiednio do darowizn odliczanych na podstawie odrębnych ustaw', co oznacza iż warunek dokonania odliczenia od podstawy opodatkowania darowizny, wymieniony w art. 26 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczący udokumentowania darowizny pieniężnej dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, rozszerzony został mocą ww. ustawy, również w stosunku do darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika